25.5 C
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

Τη μετέτρεψε σε κομπάρσο !

Με Ντε Κολό και Χϊγκινς σε μεγάλα κέφια η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε...πλάκα στην πρωταθλήτρια Ισπανίας Βαλένθια την οποία και νίκησε με 94-67 μετατρέποντας την σε κομπάρσο στη εξαιρετική παράσταση που έδωσε μπροστά στους οπαδούς της.

Οι Ισπανοί που ξεκίνησαν φουριόζοι (προηγήθηκαν 17-6 μόλις στο πέμπτο λεπτό) , άντεξαν για ένα ημίχρονο. Καθώς στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι, τους φιλοδώρησαν με 30 πόντους σε αυτήν την περίοδο και μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία τη συνέχεια.

Ο Ντε Κολό σημείωσε 23 πόντους και συγκέντρωσε 28 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης σε μόλις 20 λεπτά, ενώ για τους Ισπανούς πρώτος σκόρερ ήταν ο Πλάις με  12 πόντους.

Η ΤΣΣΚΑ παραμένει στο γκρούπ των πρωτοπόρων με ρεκόρ 5-1 νίκες ενώ η Βαλένθια έπεσε στο 3-3

Με τη γλώσσα των αριθμών: Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο είχαν τα διπλάσια ριμπάουντ από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (22 έναντι 11), αλλά και μόλις 1/10 τρίποντα. Αντίθετα οι Μοσχοβίτες σούταραν με εξαιρετικά ποσοστά κοντά στα 60% (10/17) στα τρίποντα και στην τρίτη περίοδο...εξαφανίστηκαν από το οπτικό πεδίο των Ισπανών.

Ανθρωπος του αγώνα: Ο Νάντο Ντε Κολό ήταν ασταμάτητος και με δικό του τρίποντο πήγε τη διαφορά στους 18 πόντους (66-48 στο 27'). Ηταν σχεδόν αλάνθαστος με 5/7 δίποντα και 3/3 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 20-19, 43-38, 73-54, 94-67