18.5 C
Σάββατο, 26 Οκτωβρίου, 2024

Κολοσσός-Άρης 84-85: Με ήρωα Γούντμπερι πέτυχε μια τεράστια ανατροπή (pics+vids)

Ο Άρης πέτυχε μία τεράστια νίκη απέναντι στον Κολοσσό στη Ρόδο, με 85-84, για την 4η αγωνιστική της Basket League, έχοντας μεγάλους πρωταγωνιστές τον Τρέι Γούντμπερι, ο οποίος πέτυχε το νικητήριο καλάθι στα 2'' πριν τη λήξη και τον Ντε Τζούλιους των 25 πόντων, με τους Θεσσαλονικείς να ανατρέπουν μία διαφορά 19 πόντων.

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (1-5), όμως σταδιακά ο Κολοσσός έπαιρνε τα ηνία της αναμέτρησης και με τον Οντίζ Τόνι να προσφέρει σκορ και θέαμα, ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο όντας μπροστά με οχτώ (23-15). Οι Ροδίτες συνέχισαν με την ίδια φιλοσοφία στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήραν την μεγαλύτερη διαφορά τους έως τότε με 13 πόντους(29-17) στα 4'03'' με τελείωμα του Τόνι, έπειτα από δικό του επιθετικό ριμπάουντ. Ο Λευτέρης Μποχωρίδης με τρίποντο στα 2' 18'' για το ημίχρονο έδωσε "ανάσα" στους Θεσσαλονικείς, κάνοντας το σκορ 39-28. Η ομάδα του Γιώργου Σιγάλα που σούταρε με 40% στο τρίποντο έκλεισε  ιδανικά την δεύτερη περίοδο προηγούμενη με 15 πόντους(43-28).

Ο Κολοσσός έφτασε τη διαφορά στους 19(54-35) με τρίποντο του Τάιλερ Νέλσον στο 23', όμως με ένα σερί 8-0 ο Άρης μείωσε τη διαφορά στους 11 (54-43). Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη μπήκε στην τέταρτη περίοδο έχοντας μειώσει στους 9 (67-58) με τον Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους να έχει 12 πόντους στο προηγούμενο δεκάλεπτο.

Κομβική στιγμή φαινόταν η αποβολή του Τολιόπουλου στο 34', έχοντας τέσσερα φάουλ και δεχόμενος τεχνική ποινή, σε ένα σημείο που το σκορ ήταν 72-66. Οι Θεσσαλονικείς όμως ξέσπασαν σε εκείνο το σημείο και με πρωταγωνιστές τους Ντε Τζούλιους-Χατζηδάκη-Μποχωρίδη πέρασε μπροστά στο σκορ με τέσσερις πόντους(74-78) στο 36'. Το τρίποντο του Νέλσον στο 39' έδωσε  και πάλι το προβάδισμα στους Ροδίτες έπειτα από αρκετά λεπτά, όμως ο εκπληκτικός Ντε Τζούλιους απάντησε με τον ίδιο τρόπο στα 8'. Ο Διαμαντής Σλαφτσάκης πέτυχε ένα ασύλληπτο τρίποντο στα 4'' κάνοντας το σκορ 84-83, αλλά ο Τρέι Γούντμπερι στα 2'' έβαλε το νικητήριο καλάθι.

Ο ΗΡΩΑΣ ΚΑΙ Ο MVP: Ο Τρέι Γούνμπερι "υπέγραψε" τη νίκη του Άρη με το σουτ που πέτυχε, όμως για να φτάσουν σε αυτό το σημείο ο Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους είχε πετύχει 25 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ, βοηθώντας τα μέγιστα στην ανατροπή.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Άρης σούταρε με 70% στο δίποντο(22/31) και κύριο εκφραστή τον Ντε Τζούλιους αλλά και τον Γούντμπερι ο οποίος με αυτόν τον τρόπο έδωσε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 43-28, 67-58, 84-85