17.6 C
Πέμπτη, 24 Οκτωβρίου, 2024

ΠΑΟΚ-Σολνόκι 82-66: Τρώγοντας ανοίγει η όρεξη του (pic, vids)

Η επιστροφή στο FIBA Europe Cup έπειτα από 17 χρόνια, έγινε με χαμηλό τον πήχη των προσδοκιών για τον ΠΑΟΚ, γιατί δεν γνώριζε –ενδεχομένως δεν γνωρίζει ακόμη- τις πραγματικές δυνατότητες του και βέβαια γιατί δεν γνώριζε τον βαθμό δυσκολίας της διοργάνωσης. Τρώγοντας όμως, και αφού σήμερα έκανε το 3/3 νικώντας τη Σολνόκι με 82-66 στο «παλατάκι» -υπό το βλέμμα του νέου αποκτήματος του, Άλεξ Αντετοκούνμπο- άνοιξε η όρεξη του.

Ο Δικέφαλος μέσα από αυτό το αποτέλεσμα κράτησε την πρωτιά στον όμιλο του και εξακολουθεί να ορίζει τη μοίρα του ως προς την τελική κατάκτηση της, αφού αυτός είναι ο σίγουρος τρόπος για να βρεθεί στους «16» χωρίς να μπλέξει στα σενάρια των καλύτερων δεύτερων της κανονικής περιόδου. Επιπρόσθετα τόνωσε την ψυχολογία του, την οποία έπληξε η κάτω του μετρίου εμφάνιση του περασμένου Σαββάτου κόντρα στον Πανιώνιο.

Οι επόμενες υποχρεώσεις της ομάδας του Μάσιμο Καντσελιέρι είναι και πάλι στο «παλατάκι». Το ντέρμπι του Σαββάτου (26/10, 17:00) απέναντι στην ΑΕΚ για την GBL και με τη Λίμπουργκ την επόμενη Τετάρτη (30/10, 20:15) στην έναρξη του 2ου γύρου της κανονικής περιόδου, για το FIBA Europe Cup.

Τα πρώτα λεπτά κύλησαν με την διαδικασία «μία σου και μία μου» για το 6-6 του 3’. Στη συνέχεια ωστόσο της πρώτης περιόδου και οι δύο ομάδες δεν είχαν τον ίδιο ρυθμό και την ίδια αποτελεσματικότητα. Ο ΠΑΟΚ έδωσε δεύτερες ευκαιρίες στους Ούγγρους –είχαν έξι επιθετικά στην πρώτη περίοδο- για να βρεθεί πίσω (13-14 στο 7’). Ο Δικέφαλος όμως έκανε ένα 11-2 για να βρεθεί στο +8 (24-16) πριν κλείσει το δεκάλεπτο με 24-19.

Με τρίποντα του Παπαδάκη και του Περσίδη, ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά στη δεύτερη περίοδο, ανεβάζοντας για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (30-19). Ο Καναδός Αϊμάκ δεν είχε αντίπαλο στα μέτρα του στη ρακέτα του Δικεφάλου -είχε 10 πόντους και 7 ριμπάουντ στο ημίχρονο- όμως οι Ούγγροι δεν απειλούσαν από μακριά έχοντας 0/5 τρίποντα στα πρώτα 14 λεπτά. Ο τραυματισμός του Μάρκους Λιούις έκανε δυσκολότερη τη δουλειά τους. Ο ΠΑΟΚ όμως δεν μπόρεσε να παγιώσει τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα, αφού «κόλλησε» για μερικά λεπτά. Έτσι μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό η Σολνόκι μείωσε στους έξι (38-32), πριν κλείσει το ημίχρονο με σκορ 41-32.

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στη μεγαλύτερη διαφορά του μέχρι εκείνο το σημείο (51-33) αφού οι Ούγγροι δυσκολεύονταν πολύ στην επίθεση τους. Οι «ασπρόμαυροι» απελευθερωμένοι από το όποιο άγχος, κυκλοφορούσαν καλύτερα την μπάλα και η διαφορά δεν άργησε να πάει πάνω από τους 20 (58-36 στο 26’). Το επιμέρους σκορ έφτασε στο 21-4 και η διαφορά πια δεν άφηνε την παραμικρή αμφιβολία για την έκβαση του αγώνα (62-36 στο 29’).

Η Σολνόκι βρήκε ευκαιρία μέσα από τη χαλάρωση μερικών λεπτών του ΠΑΟΚ και ένα επιμέρους 10-4 να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 20. Στο 35’ το σκορ ήταν 73-49 όμως οι γηπεδούχοι σχεδόν σταμάτησαν να παίζουν για να ακολουθήσει ένα 10-0 των Ούγγρων (73-59), προκαλώντας την έκρηξη του Καντσελιέρι. Τίποτα δεν θα μπορούσε να αλλάξει όμως με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με μία καλή διαφορά.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Τζάκσον Κρούζερ έκανε μία σχεδόν αψεγάδιαστη εμφάνιση με 15 πόντους, χωρίς να χάσει σουτ (6/6δ, 1/1τρ.), 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 τάπες και 25 στο ranking.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο ΠΑΟΚ σούταρε καλύτερα τόσο στα δίποντα (61,76% έναντι 47,83%), όσο και στα τρίποντα (39,13% έναντι 26,32%) ενώ 10 περισσότερες ασίστ (21-11).

Photo Credits: Eurokinissi