17.6 C
Τετάρτη, 23 Οκτωβρίου, 2024

Ολυμπιακός-Μερσίν 67-81: Βελτιωμένες αλλά χωρίς νίκη οι “ερυθρόλευκες” (pics)

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από την Μερσίν στο ΣΕΦ με 67-81 και έχει πλέον τρεις ήττες στις τρεις πρώτες αγωνιστικές της EuroLeagueWomen. Η τούρκικη ομάδα από την άλλη έχει 3/3, όντας η καλύτερη ομάδα του γκρουπ B'.

Οι "ερυθρόλευκες" παρουσιάστηκαν βελτιωμένες στο πρώτο μέρος σε σχέση με τα δύο προηγούμενα παιχνίδια στη διοργάνωση, όντας 3 πόντους(36-39) πίσω στο ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο και παρότι ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να μειώσει την διαφορά, η πολύ ποιοτική Μερσίν, ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με τη μεγαλύτερη διαφορά του παιχνιδιού έως εκείνο το σημείο, που ήταν το +16(47-63). Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μείωσε τη διαφορά μέχρι τους 10 (60-70), τρία λεπτά πριν τη λήξη, αλλά δεν κατάφερε τίποτα περισσότερο.

Για την ομάδα του Θάνου Νίκλα  ξεχώρισε η Μερίτ Χέμπε με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ και η Ιβάνα Ράτσα με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ για την τούρκικη ομάδα εκπληκτικό παιχνίδι έκανε η Νατάσα Χάουαρντ με 35 πόντους και 9 ριμπάουντ.