16.3 C
Κυριακή, 20 Οκτωβρίου, 2024

National League 1 (3ος – 3η Αγ.): Πέρασαν εύκολα από την Δράμα οι Μαχητές, σπουδαία νίκη ο Λεύκιππος, ίδρωσε αλλά τα κατάφερε η Ευρώπη

Σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος πήρε ο Λεύκιππος Ξάνθης με 75-64 απέναντι στον Φίλιππο Βέροιας . H 3η αγωνιστική τoυ 3ου ομίλου της National League 1 έκλεισε με χαμόγελα για την ομάδα από την Ξάνθη που δυσκολεύτηκε αλλά κατάφερε να σημειώσει την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της.

Παρά το κακό ξεκίνημα η ομάδα του Γιώργου Ζαφειρούδη πήρε μια πολύτιμη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο δεκάλεπτο με το (13-19) υπερ τους. Οι γηπεδούχοι όμως έλυσαν τα προβλήματα τους στο δεύτερο τέταρτο του αγώνα και με ανατροπή πήγαν στο αποδυτήρια με το (43-36). Μετά την ανάπαυλα ο Λεύκιππος διαχειρίστηκε σωστά τον αγώνα και κέρδισε με (75-64). Κατσαμούρης (27 π., 2 τριπ.) και Καλαμπάκας (20 π., 5 τριπ.) ηγήθηκαν των νικητών, με τους Κωστίκα (18 π., 3 τριπ.) και Ελευθεριαδη (16 π., 2 τριπ.) να ξεχωρίζουν για την ομάδα της Ημαθίας.

Ο Πανσεραϊκος πέρασε δύσκολα απο την Κομοτηνή. Ο ΓΑΣ  κατάφερε να πάρει το πρώτο δεκάλεπτο με το ισχνό (20-17) και να παεί στο ημίχρονο με το υπερ του (31-28). Η ομάδα του Νεοκλή Λεμονίδη στο δεύτερο μέρος του αγώνα έχασε το πλεονέκτημα της, ο Πανσεραϊκός το εκμεταλλεύτηκε και με ανατροπή κατάφερε να παρεί την νίκη με (66-73). Η τετράδα των Μουτίδη (21 π., 1 τριπ.), Βατζήκα (12 π., 3 τριπ.), Βουκίσεβιτς (11 π.) και Τσακαλέρη (11 π., 1 τριπ.) οδήγησαν την ομάδα του Γιάννη Κακιούζη, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν Κάφφκε (21 π., 1 τριπ.) και Σιγκούνας (13 π., 1 τριπ.).

Ο ΜΓΣ Γέφυρας συνέχισε το αήττητο σερί του απέναντι στον Αρετσού Καλαμαριάς. Η ομάδα από την Θεσσαλονίκης βρίσκεται πρώτη στην βαθμολογιά του 3ου ομίλου της National League 1 με ένα παιχνίδι περισσότερο από την ΔΕΚΑ. Οι γηπεδούχοι είχαν "κεφάλι" στο σκορ από την αρχή του αγώνα και το (19-17) να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι ενώ ξεκίνησαν καλά την δεύτερη περίοδο και ήταν κοντά στο σκορ, "λύγισαν" στα τελευταία λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου και πήγαν στην ανάπαυλα με το (44-32). Η ομάδα του Δημήτρη Πετρόπουλου δεν βρήκε απαντήσεις στην συνέχεια του αγώνα και παραδόθηκε στην ανωτερότητα του ΜΓΣ Γέφυρας με (81-66). Χρυσόπουλος (28 π., 4 τριπ.) και Κελεσίδης (19 π., 3 τριπ.) ήταν μια ομάδα μόνο τους για τους "πορτοκαλί", ενώ για την Αρετσού ο Κυφωνίδης σκόραρε 21 πόντους (2 τριπ.).

Οι Μαχητές είχαν εύκολο απόγευμα στην Δράμα, καθώς ο ΚΑΟΔ δεν μπόρεσε να κάμψει την δυναμική των θεσσαλονικιών. Η υπεροχή των Μαχητών ήταν εμφανείς από το πρώτο δεκάλεπτο όπου προηγήθηκαν με (11-19). Στην δεύτερη περίοδο η διαφορά άνοιξε αρκετά με τους γηπεδούχους να είναι σε κακή μέρα,οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ να είναι (21-46). Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και το υπόλοιπο του αγώνα με τους Μαχητές να παίρνουν μια εύκολη νίκη, το τελικό αποτέλεσμα του παιχνιδιού (65-84) υπερ των φιλοξενούμενων. Ο Χαραλαμπίδης είχε 22 πόντους (3 τριπ.) για τα Πεύκα και ο Πετράκης 15 πόντους (1 τριπ.). Ο Σεργιένο είχε 19 πόντους και ο Κολόσιος 16 πόντους (4 τριπ.) για τος γηπέδουχους.

Ο ΚΑΟΧ Ευρώπη δυσκολεύτηκε αρκετά να πάρει την νίκη με (71-64) από τον Αία Ευόσμου. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν κοντά στο να κερδίσουν για πρώτη φορά στην φετινή National Leaue 1, όμως η ομάδα από την Χαλκιδική έβαλε "στοπ" στα όνειρα των θεσσαλονικών. Ο αγώνας σε όλη την διάρκεια του ήταν αρκετά οριακός, καθώς το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το (14-12) υπερ των γηπεδούχων. Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και η δεύτερη περίοδος με τους φιλοξενούμενους να υπερταιρούν και να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το (33-35). Αρκετά σκληρό και ανταγωνιστικό ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα με τις δύο ομάδες να "μάχονται" μέσα στο παρκέ και το σκορ να κλείνει υπερ των γηπεδούχων με (49-48). Ο ΚΑΟΧ διαχειρίστηκε σωστά το τελευταίο μέρος του παιχνιδιού και πήρε την σημαντική νίκη με (71-64). Γκουζελίδης (19 π.), Παναγιωτόπουλος (16 π., 2 τριπ.), Ζωγράφος (13 π., 3 τριπ.) και Δεληγέωργης (12 π., 2 τριπ.) οδήγησαν τους νικητές, ενώ ο Αίαντας που παρέμεινε χωρίς νίκη είχε τον Ναούμη (16 π., 1 τριπ.) ως πρώτο σκόρερ, ενώ ντεμπούτο εκανε ο Μανοίλοβιτς (13 π., 1 τριπ.) που αποτελεί τη μεγάλη μεταγραφή των φιλοξενούμενων.