16.3 C
Κυριακή, 20 Οκτωβρίου, 2024

National League 1 (2ος – 3η Αγ.):”Άλωσε” την Πάτρα ο Χολαργός, νίκες για Αίολο Αγυιάς και Λιβαδειά

Η μεγάλη νίκη του Χολαργού στην "Περιβόλα" επί του Απόλλωνα Πάτρας ξεχώρισε στα παιχνίδια της 3ης αγωνιστικής του Β' ομίλου της  National League 1.

Ο Αίολος Αγυιάς Πατρών πήρε σημαντική νίκη με 74-68 απέναντι στον ΓΣ Σοφάδων στο Δημοτικό Γυμναστήριο Παναγιάς Αλεξιώτισσας και τον υποχρέωσαν στη πρώτη του ήττα. Η ομάδα του Νίκου Κακλαμάνου κρατούσε ένα προβάδισμα ως το 26' (47-51), για να τρέξει ένα επιμερους σκορ 20-4 ο Αίολος, και φτάνοντας στο 67-55 στο 33', να πάρει τη νίκη. Ο Φραντζής ήταν εντυπωσιακός με 23 πόντους με 7 τρίποντα, και ακολούθησε ο Μπαρδάκας με 20 πόντους. Ο Καμπερίδης πέτυχε 16 πόντους για τους Θεσσαλούς και από 14 πόντους οι Χαντζής (2 π.) και Επαμεινώνδας (3 τριπ.). Καθορστική για τους φιλοξενούμενους η απουσία του Καπετάκη.

Ο Εθνικός Λιβαδειάς νίκησε με 88-75 τον Ηλυσιακό, στο ντεμπούτο του Νίκου Παππά για τος φιλοξενούμενους. Παρά τις προσπάθειες του Ηλυσιακού, ο Εθνικός ήταν ανώτερος και πήρε τη νίκη με διαφορά. Η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα μετά από ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (43-42) έχτισε μια διαφορά με +15 (61-46) και έφτασε στη δεύτερη του νίκη στον όμιλο. Ο Κυρίτσης πέτυχε 30 πόντους (1 τριπ.) για τους νικητές και ο Καραλευθέρης 17 πόντους (2 τριπ.). Ο Αμβράζης είχε 22 πόντους και ο Παππάς 21 πόντους (2 τριπ.) για τον Ηλυσιακό, με τους 10 να έχρονται στο πρώτο δεκάλεπτο.

Σε ένα συναρπαστικό ντέρμπι, ο Χολαργός επικράτησε με 71-67 του Απόλλωνα Πατρών. Ο αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον Χολαργό να επιστρέφει από το -10 (63-53), να προσπερνάει με 67-68 χάρη σε τρίποντο του Λούκα στα 53'' και να κλειδώνει τη νίκη με καλάθι του Ραπτίδη. Ο Ντράσκοβιτς πετυχε 14 πόντους για τους νικητές και 13 πόντους ο Ψημίτης (1 τριπ.). Για τον Απόλλωνα ο Θανόπουλος είχε 23 πόντους με 5 τρίποντα και ο Χαικάλης 13 πόντους με 3 τρίποντα.