21.1 C
Πέμπτη, 10 Οκτωβρίου, 2024

Μαρούσι – Νόρκεπινγκ Ντόλφινς 99-80 : Βροντερό “παρών” με Σανόνγκο και πλουραλισμό (vid)

Το Μαρούσι επέστρεψε στα ευρωπαϊκά παρκέ και όχι μόνο για την... εμπειρία. Η πρεμιέρα της ομάδας του Νίκου Βετούλα στον όμιλο G του FIBA Europe Cup ήταν απόλυτα πετυχημένη, με την εντός έδρας νίκη 99-80 επί της σουηδικής Νόρκεπινγκ Ντόλφινς. Τρομερό δεύτερο ημίχρονο για την ελληνική ομάδα, με απολαυστικό θέαμα και μεγάλο πλουραλισμό στο σκορ.

Το Μαρούσι χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να ξεπεράσει το... τρακ της πρεμιέρας, αλλά όταν το έκανε και βρήκε το ρυθμό του έδειξε τη διαφορά κλάσης από τον αντίπαλό του. Μπροστάρης της αντεπίθεσης του δεύτερου ημιχρόνου, που έφερε και την άνετη νίκη, ήταν ο Ισμαήλ Σανόνγκο που... έβαλε στα καλάθια τους αντιπάλους.

ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ: Ο Ελβαρ Φρίντρικσον έμοιαζε με... λεφτά στην τράπεζα από τη μέρα που αποκτήθηκε, ο Νίκος Βετούλας πόνταρε πάνω του για να έχει... κόουτς στο παρκέ και ο Ισλανδός με ένα απολαυστικό double double σήμερα, με 13 πόντους και ασίστ, ήταν το "κομπιούτερ" της ομάδας του.