22.7 C
Κυριακή, 6 Οκτωβρίου, 2024

Μαρούσι-Προμηθέας 80-84: Είχε… πολλούς για την απόδραση (vids+pics)

Το Μαρούσι είχε τον εκπληκτικό Ρέινολντς, ο Προμηθέας όμως είχε περισσότερους, μια πολύ καλύτερη τρίτη περίοδο και πέρασε από τον Άγιο Θωμά με 84-80, κάνοντας πρεμιέρα με το δεξί στην GBL με ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα.

Το Μαρούσι είχε περισσότερες επιθετικές λύσεις στο ξεκίνημα, με αρκετούς να συμβάλλουν για να προηγηθεί με 22-14 στο πρώτο δεκάλεπτο. Με τους Ουίλιαμς και Λούντζη να παίρνουν μπρος, ο Προμηθέας επέστρεψε και πήρε το προβάδισμα (29-30 στο 14'), με τον Λαντζεβάιν και τον Ρέινολντς να επαναφέρουν την τάξη υπέρ της ομάδας των Βορείων προαστίων έως το ημίχρονο (46-40).

Ο Ουόκερ και ο Ιβούντου έκαναν εξαιρετική δουλειά για τον Προμηθέα στην τρίτη περίοδο και πήρε διαφορά οκτώ πόντων στη διάρκεια της τρίτης περιόδου (50-58 στο 27'), με την ομάδα τους να δείχνει να έχει τον έλεγχο (59-63). Οι Νικολαΐδης και Σανόγκο προσπάθησαν να επαναφέρουν το Μαρούσι, με τον Ρέινολντς να μειώνει σε 78-81 προς τα τελευταία δευτερόλεπτα, με την ένταση να μην είναι λίγη, με αποβολή του Νίκου Βετούλα και με το σκορ στο 78-82 στα 13.9", ο Ιβούντου έκανε παράβαση πέντε δευτερολέπτων, για να σκοράρει ξανά ο Ρέινολντς για το 80-82 στα 11.5". Ο Ουίλιαμς πέτυχε τις δύο βολές στα 3.8" κι αφού κύλησε πολύ χρόνος, τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς.

Δεκάλεπτα: 22-14, 46-40, 59-63, 80-84

ΗΡΘΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΘΡΑΥΣΗ: Ο Τζόρνταν Ουόκερ ήρθε μόλις και... άρχισε ήδη να αφήνει το στίγμα του, ηγούμενος του Προμηθέα με 21 πόντους και 7/15 σουτ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Προμηθέας πήρε πολύ μεγαλύτερη βοήθεια από τον πάγκο του με 58 πόντους έναντι 38 του Αμαρουσίου, καθώς και τους διπλάσιους στον αιφνιδιασμό με 11-22, βασιζόμενος στο ταλέντο του για το «διπλό».