19.1 C
Δευτέρα, 23 Σεπτεμβρίου, 2024

Μεγάλη νίκη για την Ούνιξ των Πρίφτη – Καϊμακόγλου

Η Ενισέι έκανε ρεκόρ από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και πήρε τη νίκη με 98-90 από την Νίζνι στον αγώνα με τον οποίο ξεκίνησε η δράση στη Βαλτική Λίγκα. Και τον αγώνα που ακολούθησε να κλέβει την παράσταση γενικότερα, αλλά και ειδικότερα, αφού... εμπλεκόμενη ήταν η ελληνική Ούνιξ Καζάν, που αντιμετώπισε την Λοκομοτίβ Κούμπαν και τη νίκησε 77-67 εκτός έδρας, κρατώντας την στο μηδέν τα τελευταία έξι λεπτά. Ο Κώστας Καϊμακόγλου είχε 11 πόντους (3/4, 1/1, 2/2) και 4 ριμπάουντ σε 23'23''.

Ενισέι Νίζνι 98-90

Η Ενισέι μέτρησε 39/41 ελεύθερες βολές, αριθμοί που αποτελούν ρεκόρ για την Βαλτική Λίγκα.

Ήταν ένα από τα στοιχεία που την βοήθησαν να φτάσει στη νίκη επί της Νίζνι με έξι παίκτες με διψήφιους αριθμούς και τους Ντάουντελ – Χίλιαρντ να ηγούνται με 17 πόντους έκαστος.

Δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Λοκοτομίβ Κούμπαν-Ούνιξ Καζάν 67-77

Η Ούνιξ Καζάν βρισκόταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά στο κρισιμότερο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έκανε την αντεπίθεσή της. Παίκτες που δεν είχαν φανεί ιδιαίτερα στα πρώτα τρία, έκαναν ένα βήμα μπροστά.

Ο Κολόμ έδωσε το πρώτο προβάδισμα (67-68, 34’10’’), για να συνεχίσει η αναμέτρηση με ένα 9-0 επί της Λοκομοτίβ Κούμπαν για να φτάσει στο τελικό 67-77. Συνολικά οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς πόντο τα έξι τελευταία λεπτά της αναμέτρησης! Το τελευταίο τους εύστοχο σουτ ήταν στο 34’ με τον Μπαμπ (67-65).

Στους 17 πόντους σταμάτησε ο Σμιθ, στους 11 έφτασαν Κολόμ και Καϊμακόγλου, στους 10 ο Πονκρασόφ. Ο Στεφάν Λάσμε είχε 9 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Κολόμ είχε και 5 ασίστ.