23.1 C
Σάββατο, 5 Οκτωβρίου, 2024

Ευρωμπάσκετ U20: Το πανόραμα της 3ης αγωνιστικής

Η Εθνική Ομάδα επικράτησε της Κροατίας με και προκρίθηκε ως 2η από τον όμιλο της στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ U20 που διεξάγεται στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Ξεκαθάρισε σε όλους τους ομίλους η βαθμολογική θέση των ομάδων που συνεχίζουν στην επόμενη φάση με αγώνες που αναμένονται ακόμη πιο συναρπαστικοί.

Στον πρώτο, χρονικά, αγώνα, στο «Νέο Κ.Γ. Ηρακλείου» η Γερμανία ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και κέρδισε τη Σλοβενία με 64-58 (ημίχρονο 38-28), παίρνοντας έτσι τη 2η θέση του Δ’ Ομίλου, με τους ηττημένους, που δεν έκαναν νίκη, να κατατάγονται 4οι. Ξεχώρισε ο Ρατάι για τους νικητές με 13 πόντους και ο Κλάβζαρ για τους Σλοβένους με 12 πόντους. Την πρώτη θέση στον τρίτο όμιλο της διοργάνωσης εξασφάλισε η Λιθουανία κερδίζοντας και την Πολωνία με 73-68 (35-34 ημίχρονο, 60-50 στο 30’, 68-65 στο 38’) στο κλειστό του Πανεπιστημίου.

Αντίθετα, οι Πολωνοί έμειναν χωρίς νίκη στη φάση των ομίλων. Λελεβίτσιους (20π.) και Κρίβας (16π.) πρωτοστάτησαν στη νίκη της Λιθουανίας. Ο Βινκόφσκι με double double (17 π., 10 ρ.) ήταν ο κορυφαίος των Πολωνων. Δραματικό σε εξέλιξη ήταν το παιχνίδι της Τουρκίας με την Ιταλία για τον πρώτο όμιλο του τουρνουά. Τελικώς οι Τούρκοι επικράτησαν με 55-52, σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη τους αφήνοντας στη μία τους αντιπάλους τους. Οι μαχητικοί Ιταλοί είχαν την ευκαιρία στο τελευταίο λεπτό να προσπεράσουν αλλά έχασαν τρεις καθοριστικές επιθέσεις. Έτσι ο Μπουγιουκτουντσέλ με δύο βολές (φθάνοντας συνολικά τους 26π.) έγραψε το τελικό 55-52 πριν ο Τζιορντάνο αστοχήσεις σε τρίποντο στην εκπνοή. Πρώτος σκόρερ της Ιταλίας ήταν ο Βιντσίνι με 15 πόντους.

Η Σερβία πήρε τη νίκη με 75-69 επί του Μαυροβουνίου, κατακτώντας έτσι, με ρεκόρ 2-1, τη 2η θέση στον Β’ Όμιλο, με τους «γείτονες» της να είναι χωρίς νίκη. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος απ’ την αρχή, το Μαυροβούνιο είχε το προβάδισμα αρχικά, αλλά οι Σέρβοι βρήκαν λύσεις (22-18 στο 10’, 35-38 στο ημίχρονο) και πήραν προβάδισμα, το οποίο μετά από σκληρή «μάχη» κράτησαν ως το τέλος. Ξεχώρισε ο Μιχάιλο Πέτροβιτς για τους νικητές με 17 πόντους, ο Μπέλιτς με 9 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Στεφάνοβιτς με 8 πόντους και 8 ασίστ. Για τους ηττημένους, που πήραν την 4η θέση στον όμιλο, πάλεψε ο Λαζάρ Βούκσεβιτς με 17 πόντους.

Στον τελευταίο, χρονικά, αγώνα στο «Νέο Κλειστό» του Ηρακλείου, η Ισπανία ξεπέρασε χωρίς πολλές δυσκολίες το εμπόδιο της Εσθονίας με 56-78 και κατέκτησε έτσι την πρώτη θέση του Β’ Ομίλου και θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο, το Ισραήλ. Οι Ίβηρες ήταν ανώτεροι σε όλα τα στοιχεία του παιχνιδιού, «ξύπνησαν» μετά το 21-15 του πρώτου δεκαλέπτου και με ένα σερί 9-32 στο δεύτερο, ξέφυγαν με 30-47 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος απλά εδραίωσαν την υπεροχή τους (36-72 στο 33’) μέχρι και την τελική επικράτηση.

Με τη νίκη του Βελγίου επί του Ισραήλ με 70-54 ολοκληρώθηκε η φάση των ομίλων και στο κλειστό του Πανεπιστημίου. Με την επικράτηση τους αυτή, οι Βέλγοι τερμάτισαν στη δεύτερη θέση του συναρπαστικού πρώτου ομίλου και θα αντιμετωπίσουν την Εσθονία ενώ έριξαν τους Ισραηλινούς στην 4η θέση και πάνω στην Ισπανία. Το ματς που έγινε παρουσία αρκετών φίλων και των δύο ομάδων, ξεχώρισε για το πάθος του, με το Βέλγιο να κυριαρχεί στην τελευταία περίοδο, φθάνοντας στη νίκη. Πρωταγωνιστής ήταν ο Ντι Μαρια με 19π. ενώ double double έκανε ο Πιντελόν (12π., 15 ρ.). Για το Ισραήλ 24 πόντους πέτυχε ο Βολφ, ενώ ο Γιάκοβ είχε 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Η διοργάνωση συνεχίζεται την Τετάρτη με τους αγώνες της φάσης των «16».

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής (10/7)