21.3 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Β’ Εθνική (2ος – 5η Αγ.) : Πρώτη νίκη για Έσπερο και χωρίς «Γκάγκα»

Ο Έσπερος Καλλιθέας ταξίδεψε στη Ρόδο χωρίς τον πρώτο του σκόρερ, και ηγέτη του, Γιάννη Γκαγκαλούδη, αλλά πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας τον Διαγόρα με 82-74.

Καθοριστικοί για την ομάδα του Αλέκου Δάγλα οι Αδαμόπουλος (25 π.) και Κάπρης (21 π.), ο οποίος ήταν καθοριστικός στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Διαγόρας εμφανίστηκε καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκε με 42-30 στο 16’, ενώ έκλεισε το ημίχρονο στο 45-41.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους σκορ 9-3, προσπέρασαν με 48-50 στο 25’, για να μην απωλέσουν ποτέ το προβάδισμα, και να φτάσουν στο 70-77 στο 1’35’’ πριν το τέλος, σφραγίζοντας τη νίκη!

Διαγόρας Ρόδου – Έσπερος Καλλιθέας 74-82

Διαιτητές: Αποστολίδης Β.- Κιουλάφας- Μαυρέλης

Τα δεκάλεπτα : 30-23, 45-41, 58-62, 74-82

Διαγόρας Ρόδου (Βλαχοδήμος): Χατζηγεωργίου, Μπόζιτς 2, Καράβας, Μαρουλλάκης 5(1), Παρδακάς 20(4), Πιλκούδης 4, Φράγκος, Σκλήβας 10, Χρύσης 20(1), Μητσού 13(1).

Έσπερος Καλλιθέας (Δάγλας): Αγγελόπουλος 13(1), Αδαμόπουλος 25(4), Κρεμμύδας, Κριζέας 5(1), Τσολάκης 6, Κολιός, Λιούνης 2, Κάπρης 21(1), Κατσουλάκος 9(1).

12.ΑΟΚ Χανιά 5 (0-5)

*Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφς ανόδου με τη νικήτρια να ανέρχεται στην Α2 Ανδρών
**Οι ομάδες από τις θέσεις 7-10 συμμετέχουν στα πλέι άουτ, με τις δυο ηττημένες να υποβιβάζονται στην Γ' Εθνική