23.5 C
Τρίτη, 8 Οκτωβρίου, 2024

Rising Stars: Νίκη με ανατροπή για τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα(pics)

Mε νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά Rising Stars(28-30/10) ο Ολυμπιακός επικρατώντας της Rising Star South με σκορ 70-68, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πολλές φορές στριμωγμένος στα σχοινιά. Κορυφαίος των ερυθρολεύκων ο Σπάρταλης με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Η μικτή ομάδα του Νότου ήταν αυτή που είχε τον πρώτο λόγο στο συντριπτικά μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, χωρίς όμως και οι “ερυθρόλευκοι” να την αφήνουν να αισθανθεί σίγουρη στη θέση του οδηγού. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +7 νωρίς και έχτισαν διψήφια διαφορά(26-37) λίγο πριν το ημίχρονο.

Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι από τον Σπάρταλη βοήθησαν τον Ολυμπιακό να μειώσει στον πόντο (40-39, 23′) και ο ίδιος με “γκολ φάουλ” έδωσε και το προβάδισμα στην ομάδα του (43-41, 25'). Η μικτή Νότου αντέδρασε, πήρε ξανά το προβάδισμα και με καλάθι του Ροζάκη έφτασε κοντά στη νίκη περίπου 2 λεπτά πριν τη λήξη(61-68,38').

Οι Πειραιώτες όμως επέδειξαν μαχητικό πνεύμα και με 38" στο ρολόι το κλέψιμο του Σεγούρα οδήγησε στο 66-68 από τον Αλέξη. Ο Αμπόσι έδωσε έτοιμο καλάθι στον Σπαρτάλη για το 68-68 με 11" να απομένουν. Ο Αμπόσι κέρδισε και αντιαθλητικό φάουλ στη συνέχεια με 6” πλέον για την ολοκλήρωση του αγώνα. Διαμόρφωσε το 70-68 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, δίνοντας τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 28-37, 50-51, 70-68

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παζιωτόπουλος 6, Σωτηρόπουλος 6, Μαυραντζώτου 9 (1τρ. 6κλ.), Αλέξης 6 (2), Κουζούκας 5, Λαμπρόπουλος 3 (1), Σπάρταλης 17 (10ρ), Σαλταρίκος, Σαπλαούρας, Σεγούρα 3, Αμπόση 15 (1), Γιακάι

Rising Stars South (Μάγειρας): Ροζάκης 6, Μπότσης 10, Σπρίντζιος 7, Νικολαϊδης 7, Χατζής, Γκόλαντας 4, Μπαλόπουλος 4, Μουάτσος 8 (2), Ιωαννίδης 12 (2), Ανδρουλιδάκης 4, Μαργκολίν 5, Παπαζώτος 1