27.6 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Γεωργία-Ολλανδία 77-66: Επιστροφή για Μπιτάτζε, τραυματισμός για Σενγκέλια(vid)

Γεωργία(3-2) και Ολλανδία(0-5) διασταύρωσαν τα ξίφη τους στα πλαίσια των προκριματικών του Παγκοσμίου κυπέλλου 2023. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου ήταν αυτή που απέσπασε το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 77-66, εκμεταλλευόμενη στο έπακρο ένα σερί 16-0 που πραγματοποίησε στην τρίτη περίοδο.

Η νίκη αυτή επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Τόκο Σενγκέλια, ο οποίος αποχώρησε με τραυματισμό στον ώμο στο 24ο αγωνιστικό λεπτό του αγώνα. Ο φόργουορντ της Μπολόνια σκόραρε 20 πόντους με 8 εύστοχα σουτ σε 11 απόπειρες, ενώ ο Γκόγκα Μπιτάτζε πέτυχε 4 πόντους και 7 ριμπάουντ στην επιστροφή του στην δράση. Κομβικός στο διάστημα της απουσίας του Σενγκέλια ήταν ο Μακφάντεν σκοράροντας 19 πόντους και μοιράζοντας 5 ασίστ. Ο Worthy De Jong ήταν ο κορυφαίος των Ολλανδών με 22 πόντους και 6 ριμπάουντ.