19.6 C
Τετάρτη, 9 Οκτωβρίου, 2024

Εθνική Κορασίδων: Πλήρωσε την καθίζηση στο δεύτερο ημίχρονο

Ανυπέρβλητο αποδείχθηκε το εμπόδιο της Ισπανίας για την Εθνική Κορασίδων στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ U-16, η οποία ηττήθηκε με 74-50 και θα συνεχίσει στη διοργάνωση με στόχο το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στις θέσεις 5-8.

Το σκορ παρέμεινε χαμηλό καθ'όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου, η οποία έκλεισε με την Ισπανία στο +6(15-9). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ελλάδα πραγματοποίησε δυναμική αντίδραση σκοράροντας 20 πόντους, φέρνοντας έτσι το ματς στον πόντο(30-29,20΄). Λίγο αργότερα, μάλιστα, ήρθε και το γαλανόλευκο προσπέρασμα ύστερα καλάθι της Παρασκευοπούλου(30-31,22΄). Δυστυχώς η Εθνική μας έχασε τον καλό της επιθετικό ρυθμό, η Ισπανία κόλλησε το πόδι στο γκάζι και άρχισε να χτίζει διαφορά. Πραγματοποίησε επιθετικό ξέσπασμα στο τέλος της τρίτης περιόδου και μέσα σε λίγα λεπτά το +3 του 27ου λεπτού έγινε +14 10 λεπτά πριν την εκπνοή. Η Ισπανία ήταν κυριαρχική και στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά με σκορ 74-50.

Η Τhiam ήταν ασταμάτητη με 23 πόντους και 14 ριμπάουντ, συγκεντρώνοντας 39 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης. Εντυπωσιακή και η Carrion με 24 πόντους, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα. Για την Εθνική μας κορυφαία ήταν η Ληδία Χατήρα με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ.