21.3 C

Δύο πρόσωπα η Ισπανία, σε βαρύ κλίμα το ματς (pics+vids)

Η Ισπανία επιβλήθηκε της Σενεγάλης με 80-69 σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας υπό την σκιά της τρομοκρατικής επίθεσης στην Βαρκελώνη.

Οι παίκτες του Σκαριόλο δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Σενεγάλη, που προηγήθηκε 37-38 δύο λεπτά πριν το ημίχρονο. Οι Ισπανοί πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 41-38 υπέρ τους και στο δεύτερο μέρος απλοποίησαν τα πράγματα. Ανέβασαντην απόδοσή τους και έφτασαν στο τελικό 80-69, δείχνοντας καλύτερο πρόσωπο.

Ο Ρίκι Ρούμπιο σημείωσε 14 πόντους ενώ μια ανάσα από το double-double έφτασε ο Πάου Γκασόλ, που είχε 9 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για την Σενεγάλη ο Εντούρ ήταν πρωταγωνιστής, με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 41-38, 63-50, 80-69

Πριν το τζάμπολ τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή λόγω του τρομοκρατικού χτυπήματος στην Βαρκελώνη ενώ οι Ίβηρες αγωνίστηκαν με πένθος στις φανέλες τους.