27.2 C
Κυριακή, 6 Οκτωβρίου, 2024

Supercopa ACB: Σόου Γιουλ και ανατροπή τίτλου η Ρεάλ! (vid)

Θριαμβεύτρια στο πρώτο clasico της νέας σεζόν, το οποίο έκρινε και τον πρώτο εγχώριο τίτλο της χρονιάς, ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία ανέτρεψε τον αγώνα στο τελευταίο δεκάλεπτο (83-88) και κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ισπανίας!

Σε ένα παιχνίδι που αποτέλεσε ιδανική "προθέρμανση" για τη νέα σεζόν, οι δύο αιώνιοι του ισπανικού αθλητισμού, Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα πάλεψαν στην Τενερίφη για το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς. Οι Καταλανοί ήταν καθ'όλη τη διάρκεια του αγώνα μπροστά, χωρίς όμως να μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Αυτό το έκαναν για πρώτη φορά στο 30, όταν προσέγγισαν το διψήφιο προβάδισμα (71 - 62), όμως στην τέταρτη περίοδο, η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε την δικιά της προσπάθεια να επιστρέψει στον αγώνα.

Οι "Μπλάνκος" κατάφεραν όχι απλώς να επιστρέψουν αλλά και να φέρουν τούμπα τον αγώνα, και με ένα επί μέρους 26-12, πήραν μία θριαμβευτική νίκη με88-83, και κατέκτησαν το ισπανικό Σούπερ Καπ για τέταρτη σερί φορά.

Για τη θριαμβεύτρια Ρεάλ Μαδρίτης, ο Γιουλ τελείωσε πρώτος σκόρερ με 24 πόντους, ενώ από κοντά με 16 πόντους ήταν ο Βενσάν Πουαριέ. Για τη Μπαρτσελόνα, 16 πόντους είχε ο Κόρι Χίγκινς, ενώ 13 πρόσθεσε ο Μπράντον Ντέιβις.