15.8 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Το πάρτι γενεθλίων του Μιλουτίνοφ (vids)

O Nίκολα Μιλουτίνοφ, την ημέρα των γενεθλίων του, οδήγησε σταθερά την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ως το φινάλε και το εκτός έδρας 91-87 επί της Αρμάνι Μιλάνο, το οποίο ήρθε στην παράταση. Μετά και την 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και με 12 συνεχόμενες νίκες, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη βρίσκεται στο 14-3.

Παιχνίδι στρατηγικής, με τις ομάδες να έχουν επιλέξει τους «στόχους» τους έγινε στην Ιταλία. Εκεί, όπου οι γηπεδούχοι είχαν εστιάσει σε μεγάλο βαθμό την προσοχή τους αμυντικά στον Μάικ Τζέιμς, ενώ οι φιλοξενούμενοι στο να «σπάσουν» τη δημιουργία του Σέρχιο Ρόντριγκεθ.

Οι δύο ομάδες βρήκαν άλλους πρωταγωνιστές, αλλά καμία από τις δύο από την άλλη δεν έδειξε ικανή να χτίσει μια διαφορά ασφαλείας. Σε όλο το πρώτο ημίχρονο η Αρμάνι είχε μόλις ένα προβάδισμα (19-17, 10’20’’), ενώ η μεγαλύτερη απόσταση ανάμεσα στους δύο ήταν το +8 (31-39) της ΤΣΣΚΑ, λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο. Ένα διάστημα στο οποίο, σε ατομικό επίπεδο, κυριάρχησε απόλυτα ο Νίκολα Μιλουτίνοφ.

Το μοτίβο ήταν επαναλαμβανόμενο. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έπαιρνε μια μικρή διαφορά, αυτή του Έτορε Μεσίνα έφτανε στην ισοφάριση και πάλι το ίδιο. Με τον Κέβιν Πάντερ σε πρώτο ρόλο οι Μιλανέζοι ισοφάρισαν (53-53, 28’) για μία ακόμη φορά, με την ΤΣΣΚΑ να έχει από το 23’ στον πάγκο με τέσσερα φάουλ τον Τόκο Σενγκέλια. Το δεύτερο προβάδισμα για τους Ιταλούς ήρθε στο 29’ με τον Λουίτζι Ντατόμε (55-53) με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει 58-59. Στο σημείο αυτό αξίζει να σημειωθεί πως τα ριμπάουντ ήταν 37-20 για την ΤΣΣΚΑ, που είχε 20 (!) επιθετικά!

Το τρίτο προβάδισμα στο παιχνίδι ήρθε για τους γηπεδούχους στο 35' με τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ να γράφει το 67-66. Το ντέρμπι συνεχίστηκε (71-74, 37'40''), ο ΛεΝτέι με 4/4 βολές οδήγησε στο 77-78 με 39'' στο ρολόι, ο Μιλουτίνοφ 1/2 και με 11' στο ρολόι ο Ντιλένι ισοφάρισε σε 79-79. Ο Τζέιμς "χρεώνεται" δύο κακές επιλογές σε αυτές τις τελευταίες επιθέσεις. Πήρε το φάουλ από τον Ντιλέινι με 2''2 για το τέλος για να γράψει το 79-80. Προσπάθησε να αστοχήσει στη δεύτερη, αλλά δεν το έκανε με τον σωστό τρόπο με αποτέλεσμα η μπάλα να βρεθεί στα χέρια των Ιταλών. Η μπάλα από το άουτ πήγε στον Χάινς και ο Χάκετ έκανε το φάουλ με 4 δέκατα να απομένουν, αλλά ο Χάινς είχε 1/2 απέναντι στην πρώην ομάδα του με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση.

Ένας Ιταλός, ο Ντάνιελ Χάκετ, οδήγησε στο +5 την ΤΣΣΚΑ στην παράταση (82-87), ο ίδιος έγραψε και το 84-90 δίνοντας προβάδισμα νίκης στους Ρώσους που σφράγισαν το θετικό αποτέλεσμα με το τελικό 87-91.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Οι πρώην του Ολυμπιακού ήταν αυτοί που έκαναν... κουμάντο στο πρώτο ημίχρονο στην Ιταλία. Μιλουτίνοφ (10π, 11ρ σε 13’29’’) και Χάκετ (8π. 4ρ.) ήταν οι καλύτεροι από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Χάινς (10π.) και ΛεΝτέι (6π) από την Αρμάνι Μιλάνο με τον Κέβιν Πάντερ να ακολουθεί. Στα μισά του αγώνα ο Μάικ Τζέιμς είχε μόλις τρεις πόντους. Έκλεισε το παιχνίδι με 20 πόντους και 11 ασίστ.

MVP: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ δικαιούται τον τίτλο, αν και πολλοί παίκτες της ΤΣΣΚΑ ξεχώρισαν. Ο Σέρβος είχε 17 πόντους και 19 ριμπάουντ με 16 επιθετικά!
Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Οι δύο ομάδες θα ταξιδέψουν στην Ισπανία για την 18η αγωνιστική. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα αντιμετωπίσει την Μπασκόνια (7/1) και η Αρμάνι Μιλάνο την Ρεάλ Μαδρίτης (8/1).

Διαιτητές: Γκαρθία, Πέτεκ, Γιόβτσιτς

Δεκάλεπτα: 17-17, 33-39, 58-59, 80-80 (κ.α.), 87-91