22.3 C
Παρασκευή, 27 Σεπτεμβρίου, 2024

Ματ στην παράταση από την “βασίλισσα” (vid)

H Ρεάλ Μαδρίτης για δεύτερη φορά σε τρεις μέρες χρειάστηκε την παράταση στην Ελλάδα για να πάρει τη νίκη. Επικράτησε και του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ με το τελικό 82-86 να σφραγίζει τον αγώνα στο ΣΕΦ για την 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η αστοχία των δύο ομάδων έκανε τον αγώνα λίγο δύσκολο να τον παρακολουθήσεις. Οι δύο αντίπαλοι είχαν συνολικά 5/32 σουτ εντός πεδιάς και μόνο από τη γραμμή της φιλανθρωπίας έδιναν θετικό ποσοστό. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το φτωχό 12-12. Μπαρτζώκας και Λάσο αναζητούσαν λύσεις και μετά το 19-19 (14’), ο πρώτος που φάνηκε να τις βρίσκει ήταν ο προπονητής του Ολυμπιακού. Είδε την ομάδα του να κάνει ένα 8-0 (27-19, 16’15’’).

Η απάντηση ήρθε άμεσα από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Ολυμπιακός έκανε λάθος στην επαναφορά στην τελευταία επίθεση μετά από τάιμ άουτ μάλιστα και μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με τρία συνεχόμενα λάθη. Λίγο αργότερα ο Κώστας Σλούκας χρεώθηκε και με τρία φάουλ. Το αποτέλεσμα ήταν να φτάσει η «βασίλισσα» στο 30-37 (22’20’’). Λίγο αργότερα είδε τον Άντονι Ράντολφ να αφήνει το γήπεδο τραυματίας, αφού το πόδι του «κόλλησε» στο παρκέ σε μια απλή επαναφορά της μπάλας!

Ο Βασίλης Σπανούλης φόρεσε το κοστούμι του μαέστρου και με πρώτο βιολί τον Χασάν Μάρτιν, οδήγησε με συνεχόμενα pnr την ομάδα του στο 51-43 (28’25’’) με ένα επιμέρους 21-6! Η Ρεάλ Μαδρίτης έχει αποδείξει πως δεν πτοείται ό, τι και αν γράφει το ηλεκτρονικό ταμπλό. Κι όταν τα τρίποντα μπαίνουν το ένα μετά το άλλο όλα γίνονται πιο εύκολα. Κάρολ, Τόμπκινς, Λαπροβιτόλα ευστόχησαν όλοι κι όχι απαραίτητα από μία φορά ο καθένας με το σκορ να γίνεται 53-60 (31’45’’).

Ο Σλούκας οδήγησε στο 61-62 (34'), το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τη Ρεάλ να έχει βρει την ευστοχία της στο μακρινό σουτ. Στα 39'' ο Ολυμπιακός είχε την μπάλα στα χέρια του με το σκορ στο 67-69 μετά το λάθος του Αμπάλδε. Ο Σλούκας πήγε στη γραμμή για το 69-69 στα 29'' , αλλά με τη λήξη αστόχησε σε σουτ τριών πόντων με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση.

O Λαπροβιτόλα έγραψε το 71-76 στο έξτρα πεντάλεπτο, με τον Μάρτιν να γράφει το 81-79 με 39'' στο ρολόι. Ένα ακόμη τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Γιουλ δεν άφησε τον Ολυμπιακό να χαρεί για πολύ που έκανε και το λάθος στην επόμενη επίθεση. Ο Λαπροβιτόλα πήγε στη γραμμή (81-84 με 12''8 να απομένουν). O Σλούκας κέρδισε το φάουλ στα 9'' για το 82-84. Το φάουλ έγινε στα 7'' στον Λαπροβιτόλα, ο οποίος έγραψε το 82-86 που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Τα στατιστικά στα σου των δύο ομάδων στο πρώτο δεκάλεπτο δεν τα λες και... Ευρωλίγκας. Ο Ολυμπιακός είχε 3/10 δίποντα και 1/7 τρίποντα και η Ρεάλ Μαδρίτης 2/9 δίποντα και 2/8 τρίποντα!

H τελική μεγάλη διαφορά στα σουτ τριών πόντων ήταν αυτή που έκανε μεγάλη διαφορά τελικά για τη Ρεάλ: 6/25 για τους γηπεδούχους, 13/32 για τους φιλοξενούμενους.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: O Ολυμπιακός θα ταξιδέψει στην Τουρκία για να αντιμετωπίσει την Φενέρμπαχτσε (23/12, 19.45) για τη 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Διαιτητές: Ρίζικ, Ζαμοϊσκι, Χορντόφ

Δεκάλεπτα: 12-12, 30-31, 51-49, 69-69 (κ.α.), 82-86