20.3 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Η Αρμάνι «καθάρισε» εύκολα πριν τον Παναθηναϊκό (vid)

H Άλμπα Βερολίνου δεν κατάφερε να προβάλλει καμία αντίσταση στην Ιταλία, απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο μετά το 7o λεπτό της αναμέτρησης και γνώρισε ήττα με 75-55 στο πλαίσιο εξ'αναβολής αναμέτρησης για την 6η αγωνιστική της Euroleague

H Αρμάνι βελτίωσε το ρεκόρ της σε 6-3 και υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (3/12, 21:45) για την 12η αγωνιστική της διοργάνωσης, ενώ η Άλμπα έπεσε στο 3-7 και θα ταξιδέψει στην Ισπανία για το ματς με τη Βαλένθια (3/12, 22:00).

O Κέβιν Πάντερ που βρίσκεται σε καλό φεγγάρι από τότε που επέστρεψε στην αγωνιστική δράση, ήταν ο πρώτος σκόρερ με 14 πόντους, από 12 είχαν οι Ζακ Λεντέι και Σέρχιο Ροντρίγκεθ

Η επιθετική συγκομιδή της Άλμπα στο πρώτο μισό της αναμέτρησης ήταν ιδιαιτέρως ισχνή. Οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 13-11 στο 7'37" και σκόραραν ξανά στο 13'43" για να μειώσουν σε 27-15. Η τιμή της διαφοράς ανέβηκε ακόμα περισσότερο χάρις στα 9 λάθη των φιλοξενούμενων, με την Αρμάνι να πηγαίνει στα αποδυτήρια του «Mediolanum Forum» στο +20, 42-22.

Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα, έχοντας ουσιαστικά «καθαρίσει» το παιχνίδι από το πρώτο μισό, χαλάρωσε την άμυνά της μετά τη ανάπαυλα, αλλά συνέχισε να είναι παραγωγική στην επίθεση, με αποτέλεσμα το σκορ μετά από 30 λεπτά παιχνιδιού να είναι στο 64-41 και την Άλμπα να βάζει σε μία περίοδο όσους πόντους έβαλε ένα ημίχρονο νωρίτερα. Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε φυσικά η τελευταία περίοδος.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι αριθμοί μπορεί πολλές φορές να λένε ψέματα, αλλά μια ομάδα σίγουρα δε μπορεί να κερδίσει ένα παιχνίδι τέτοιου επιπέδου έχοντας 15/39 δίποντα (38.5%), 5/24 τρίποντα (20.8%) και 17 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 42-22, 64-41, 75-55