25.5 C
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

Της αμύνης τα παιδιά

Με όπλο την καλή άμυνά της η Εθνική νέων ανδρών νίκησε με 71-54 την Ισλανδία στον δεύτερο αγώνα της για το διεθνές τουρνουά, που φιλοξενείται στην Κρήτη, δείχνοντας σε πρώτη φάση καλά αντανακλαστικά μετά τον τραυματισμό του Κώστα Αντετοκούνμπο.

Σουτ τριών πόντων και αιφνιδιασμός, ο τρόπος του παιχνιδιού της Ισλανδίας ουσιαστικά, ήταν τα στοιχεία που της επέτρεψαν να πάρει το προβάδισμα στον αγώνα (10-6, 4’) και να το διατηρήσει σε σχεδόν όλη την πρώτη περίοδο. Η Ελλάδα έδειχνε να μην πατάει καλά στα πόδια της, εικόνα που όμως ανατράπηκε στη δεύτερη περίοδο.

Η αρχή έγινε από την καλύτερη άμυνα και την πίεση με τον Ηλία Παπαθεοδώρου να αναζητά λύσεις μετά και τον τραυματισμό του Κώστα Αντετοκούνμπο, ο οποίος δεν θα μπορέσει να ενισχύσει την ομάδα στη διοργάνωση. Η πίεση απέδωσε καρπούς, η Ελλάδα διεκδίκησε με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα τα ριμπάουντ και το 21-16 (12’) έγινε 29-38 στο ημίχρονο με ένα επιμέρους 22-6 για την ελληνική ομάδα.

Η Εθνική Νέων έδειχνε να έχει βρει ρυθμό και το πιστοποίησε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η άμυνα παρέμεινε η βάση με τους Μουράτο, Κόνιαρη, Φλιώνη να κάνουν εξαιρετική δουλειά στην περιφέρεια και τη διαφορά να φτάνει στο +19 (35-54, 25’45’’). Οι Ισλανδοί μείωσαν (42-57, 28’25’’) και πλησίασαν ακόμη περισσότερο στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (49-61, 33’30’’).  Και ακόμη περισσότερο πέντε λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης (53-63).Η ελληνική ομάδα απάντησε με ένα 6-0 (53-69, 38’) με τον αγώνα να τελειώνει 54-71.

Την Τετάρτη 12/7 στις 21.00 στα Χανιά, Ελλάδα-Ισπανία και στις 19.00 Ισλανδία-Ιταλία.

Διαιτητές: Κατραχούρας, Χριστινάκης, Καρανικόλα

Δεκάλεπτα: 16-16, 13-22, 44-60, 54-71

Ισλανδία (Στέφανσον): Χέρμανσον Χ. 9, Χέρμανσον Α, Γκούντμουντσον 11, Βίγκνισον, Πάλσον 9, Θόρμπγιαρναρσον 5, Γιόνσον 3, Στέφανσον 7, Χάλντορσον 4, Γκίλφανσον 6, Κρίστιανσον

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου):  Μιλεντίγιεβιτς 10, Κόνιαρης 6, Φλιώνης 13, Καρράς 9, Σκουλίδας 7, Δίπλαρος 1, Αγραβάνης 1, Χρηστίδης 7, Μουράτος 13, Παπαδάκης 2, Τάταρης 2