15.9 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Τενερίφη και Μούρθια πανηγύρισαν στο φινάλε (vids)

Ιμπεροστάρ Τενερίφη και Μούρθια πήραν τις νίκες στους αγώνες που έγιναν αργά σήμερα για την 5η αγωνιστική της Liga Endesa, η οποία διαμοιράστηκε και εξαιτίας του κορονοϊού, αφού υπήρχαν αναβολές αγώνων.

(Photo ACB/E. Cobos)

Ιμπεροστάρ Τενερίφη-Φουενλαμπράδα 91-87

Η Ιμπεροστάρ Τενερίφη ξεκίνησε καλά (11-4, στο 3'50''), βρέθηκε στο 13-13 (8'45'') και το 17-18 (11'), αλλά από εκεί και πέρα έβαλε τα τρίποντα, έπαιξε άμυνα, είχε έναν εξαιρετικό Μαρσελίνιο Χουέρτας να διευθύνει το παιχνίδι και έφτασε στο +10 (54-44) στο ημίχρονο και στο +16 (61-45) στα τέλη της τρίτης περιόδου.

Η τέταρτη περίοδος και ειδικά τα τελευταία λεπτά ήταν μια διαφορετική ιστορία. Η Φουενλαμπράδα τα έδωσε όλα, συνέχισε να παλεύει και κατάφερε να μειώσει στους δύο (86-84) με 20'' στο ρολόι. Ο Φιτιπάλντο ευστόχησε με τη σειρά του από τη γραμμή για το 88-84 μετά το φάουλ που του έγινε άμεσα. To παιχνίδι συνέχισε να παίζεται από τη γραμμή (90-86 από τον Χουέρτας) με 10'' στο ρολόι. O Τριμπλ έβαλε την πρώτη βολή, έχασε επίτηδες τη δεύτερη, αλλά το επιθετικό ριμπάουντ πήρε ο Σερμαντίνι με το φάουλ να του γίνεται άμεσα στα 4''. Ο Γεωργιανός έχασε την πρώτη, έβαλε τη δεύτερη και διαμόρφωσε το τελικό 91-87, αφού το τρίποντο του Τριμπλ με τη λήξη δεν βρήκε το στόχο.

Ο Χουέρτας είχε 19 πόντους και εννέα ασίστ, ο Σερμαντίνι είχε 17 πόντους και ακολούθησαν οι Σάλιν (14 με 4/6 τρίποντα), Ντόρνεκαμπ (11 και 9 ριμπάουντ) και Σουλεϊμάνοβιτς (10π, 7ρ). Για τους φιλοξενούμενους ο Τριμπλε είχε 24 πόντους, ο Βένε 17, ο Μέιντλ 14 και ο Εμεγκάνο 12 για τους διψήφιους.

Μούρθια-Ρεάλ Μπέτις Σεβίλλη 74-72

Η Ρεάλ Μπέτις Σεβίλλη βρέθηκε σχεδόν αγκαλιά με μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη, αλλά τελικά η Μούρθια βρήκε τον τρόπο να απαντήσει και να πάρει το θετικό αποτέλεσμα με το τελικό 74-72. Το σουτ κλειδί για την ομάδα του Σίτο Αλόνσο ήταν αυτό του Στρόμπερι που έγραψε το 73-72 ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα.

Ακολούθησαν άστοχα σουτ και από τις δύο πλευρές για να γράψει το τελικό 74-72 με 1/ 2 βολές ο Τάουνς. Το τρίποντο που επιχείρησε στη λήξη ο Τζέιμς Φελντέιν δεν βρήκε το στόχο.

Ο Κόνερ Φράνκαμπ για έναν ακόμη αγώνα ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε για τη Μούρθια με 19 πόντους και ήταν ο μοναδικός διψήφιος της ομάδας του. Ένας άλλος παλιός μας γνώρισμος ο Φελντέιν, με 27 πόντους ήταν ο κορυφαίος της Σεβίλλης.