22.8 C
Παρασκευή, 4 Οκτωβρίου, 2024

Γ Εθνική (2ος-18η αγων.): Με «κλειδί» την «ζώνη» συνεχίζει στην κορυφή ο ΕΦΑΟΖ φοβερός Βαρδάλος…χάρισε τη νίκη στο Πέρα

Ο ΕΦΑΟΖ που αγωνίστηκε χωρίς τον Ζαρμακούπη στον Άγιο Δημήτριο πανηγύρισε τη νίκη απέναντι στον Κρόνο με 71-55 και έτσι συνεχίζει στα ψηλά του 2ου ομίλου νότου. Οι φιλοξενούμενοι ξεκινώντας από την άμυνα κατάφεραν να περιορίσουν το Κρόνο και έτσι να φτάσουν στην δωδέκατη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα αφήνοντας τους γηπεδούχους με το 8-8 στην σειρά. Να σημειωθεί ότι ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου παραπονιέται για την διαιτησία των Πόντα και Ναστούλη.

Με τον Αλέξανδρο Στεργιάκη να πραγματοποιεί εξαιρετικό ματς, η ΦΕΑ πήρε τη νίκη της Ένωσης Ιλίου με 88-80 και συνεχίζει στα ψηλά του 2ου ομίλου νότου. Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν να κυνηγάνε το σύνολο του Τάκη Πανούλια μέχρι και το 30ο λεπτό (59-55) με καλάθια από τους Μπάρδα και Στεργιάκη έκαναν την ανατροπή και με επίμετρού 33-21 στο τελευταίο δεκάλεπτο κράτησαν τη νίκη στη Νέα Φιλαδέλφεια με 88-80 και έτσι διατήρησαν τη θέση τους στον βαθμολογικό πίνακα.

Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε… σε θρίλερ στο Μελίνα Μερκούρη της Χαλκίδας, η ΧΒΑ κατέκτησε τη νίκη του Αργοναύτη στην παράταση (81-79) και έτσι τον «έπιασε» στους  25 πόντους, χωρίς όμως να καλύψει και τη διαφορά από το ματς της 5ης αγωνιστικής που είχε ολοκληρωθεί με 70-65 υπέρ της Ραφήνας. Η ΧΒΑ βρέθηκε να οδηγεί το ματς για 30 λεπτά, μάλιστα έφτασε  ακόμα και στο +19 (49-30), όμως η άμυνα «ζώνης» τον φιλοξενούμενων σε συνδυασμό με την εξαιρετική παρουσία του Παντελή Καλογερόπουλου, έκλεισε η «ψαλίδα». Έτσι ο Φίλιππος Σταμέλος βρήκε την ευκαιρία σκόραρε στην εκπνοή και με το 74-74 οδήγησε την αναμέτρηση στο έξτρα πεντάλεπτο. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ευστόχησαν πρώτοι στην παράταση, όμως το τρίποντο του Καλογερόπουλου έγραψε το 76-77. Η «απάντηση» από την Χαλκίδα ήρθε με δύο καλάθια από τους Σταθόπουλο και Παπάδη για το 81-79.  Ο Αργοναύτης δεν κατάφερε να κάνει ότι και στην ολοκλήρωση των σαράντα λεπτών, αφού το τελευταίο σουτ ήταν άστοχο και έτσι η ΧΒΑ πανηγυρισε την έννατη νικη της στον 2ο όμιλο νότου.

Τέλος στο δικό του αρνητικό σερί (0-6) και συνάμα στις τέσσερις σερί επιτυχίες του Μίλων έβαλε ο Άρης Θήβας, καθώς πανηγύρισε το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην ομάδα της Νέας Σμύρνης με 76-56. Η ομάδα του Ματσαγγούρα έδειξε να θέλει όσο τίποτα άλλο το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, μπήκε δυναμικά στο ματς έκανε το 18-12 στο 10ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι «ροκάνισαν» την απόσταση και έφτασαν τη διαφορά  στο… καλάθι (38-36). Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο του Άρη με επιμέρους 22-3 έκοψε κάθε… όνειρο στους «πράσινους». Έτσι οι γηπεδούχοι χωρίς να αφήσουν πολλά περιθώρια στον αντίπαλο τους συνέχισαν να κάνουν το παιχνίδι τους και έφτασαν στην πολυπόθητη νίκη που του δίνει ελπίδες για την παραμονή στην κατηγορία.

Ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα για τη σωτηρίας του στις εθνικές κατηγορίες πανηγύρισε το Πέρα απέναντι στον ΑΠΑΣ. Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 80-77, με τρίποντο του Βαρδάλου στη λήξη της αναμέτρηση με αποτέλεσμα να πιάσουν το σύνολο από την Νάξο στους 24 βαθμούς χωρίς όμως να κερδίσουν και τη διαφορά μιας και το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι είχε ολοκληρωθεί 74-65 υπέρ του ΑΠΑΣ.  Όσον αφορά το ματς το σύνολο του Παναγιώτη Γκαναβία βρέθηκε μπροστά ακόμα και με 17 πόντους στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, όμως τα Φανάρια κατάφεραν να γυρίσουν την αναμέτρηση παίζοντας άμυνα ζώνης να πάρουν τα ηνία στο +9 (64-73) με συνεχόμενα τρίποντα από τους Ζαφυρούδη και Χονδρόπουλο. Έτσι τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης άρχισαν οι σκέψεις για το «διπλό». Το Πέρα όμως φαίνεται πως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, πίεσε σε όλο το γήπεδο έκλεισε τα μετόπισθεν και έφερε πάλι ισορροπία (77-77) στο σκορ 18’’ πριν από το τέλος . Το τρίποντο του Βαρδάλου στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους και με το 80-77 κατέκτησαν το έβδομο θετικό αποτέλεσμα στο φετινό πρωτάθλημα, στο παιχνίδι που «άνοιξε» την 18η αγωνιστική.

Στα ψηλά της βαθμολογίας συνεχίζει ο Ερμής Σχηματαρίου, ο οποίος πανηγύρισε το «διπλό» στην Χίο με 64-59.  Το σύνολο του Νίκου Οικονόμου μπήκε δυναμικά στο ματς βγαίνοντας μπροστά με 14-4. Ο ΒΑΟΛ όμως με ένα σερί 10-0, με 5 πόντους από τον Σουλίκα και τρίποντο του Κωνσταντινάκου επέστρεψε γρήγορα στο ματς (20-21).  Μάλιστα κατάφερε να περάσει και μπροστά (με 4 πόντους του Μαρούλη). Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα κόλλησαν στην επίθεση με αποτέλεσμα η διαφορά να ανοίξει και άλλο (31-26) μέχρι το ημίχρονο υπέρ της ομάδας του Παντελη Βουλίκα. Στην επανάληψη η ομάδα από το Σχηματάρι όμως επέστρεψε δυναμικά με οδηγό τον Δημητριάδη πήρε ξανά το προβάδισμα και έφτασε στο +10 (49-39) στη λήξη της 3ης περιόδου. Παρα την πίεση του ΒΑΟΛ και την προσπάθεια να πάρει το παιχνίδι ο Ερμής κράτησε το προβάδισμα και εν τέλει πανηγύρισε μια νίκη που τον κρατά στα ψηλά της βαθμολογίας και συνάμα μέσα στους στόχους του. Αξίζει να αναφερθεί ότι ο ΒΑΟΛ παραπονιέται για τις αποφάσεις του δευτερου διαιτητή της αναμέτρησης, κ. Χρηστίδη.