21.1 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Έχασε στην παράταση η λειψή Εφές

Η Αναντολού Εφές παρατάχθηκε χωρίς του Λάρκιν, Μίτσιτς και Σίνγκλετον απέντι στη Μπεσίκτας, για τον αγώνα της 17ης αγωνιστικής του τουρκικού πρωταθλήματος και υπέπεσε σε ήττα με 104-98 μέσα στην έδρα της. Αυτή ήταν η μόλις δεύτερη ήττα για την ομάδα του Αταμάν στη γειτονική χώρα, με την Εφες να παρέμενει παρά ταύτα, μόνη της, στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Εφές βρέθηκε με την πλάτη στο τοίχο στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση, όμως οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν ανώτεροι και έφυγαν με το διπλό.

Στο 8-9 βελτίωσε το ρεκόρ της η Μπεσίκτας, που είχε για πολλοστή φορά, μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σακίλ Ο'Νιλ Μακίσιτς, που τελείωσε την αναμέτρηση με 38 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Για την Εφές, μπροστά βγήκε ο Ροντρίγκ Μπουμπουά, σημειώνοντας 29 πόντους, με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 39 λεπτά συμμετοχής. Άλλους 18 πόντους προσέθεσε ο Κρούνοσλαβ Σιμόν και 15 ο Άλεκ Πίτερς

Tα δεκάλεπτα: 24-17, 46-46, 60-54, 86-86 (κ.α), 98-104