15.8 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Σοκ για τη Γαλατάσαραϊ, περίπατο η Παρτιζάν (vids)

Η Λιέτουβος Ρίτας πήρε την πρώτη νίκη της βραδιάς στη 2η αγωνιστική του Top16 του EuroCup, ξαφνιάζοντας τη Γαλατάσαραϊ της οποίας επικράτησε στην Τουρκία με 89-73.

Ο Μπέντζιους με21 πόντους, ο Πάκο Κρουθ με 19, ο Μπουτκεβίτσιους με 14 και ο Γκιρντζιούνας με 12 ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους Λιθουανούς που κυριάρχησαν στη μάχη των ριμπάουντ (39-20). Ο Ζακ Όγκουστ βρέθηκε σε κακή βραδιά με επτά πόντους και πέντε ριμπάουντ σε 30’11’’.

H Παρτιζάν έκανε εκτός έδρας περίπατο απέναντι στην Τρέντο όπως δείχνει και το τελικό 58-83. Ο Αντρέα Τρινκιέρι χρησιμοποίησε και τους δώδεκα παίκτες του και σκόραραν όλοι, καθώς όλοι συνέβαλαν στη νίκη των Σέρβων.

H Tόφας έκανε την ανατροπή και πήρε μια πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη με το 69-63 επί της ΜόραΜπανκ Ανδόρρα, κάνοντας το 2/2 στο Top16. Οι γηπεδούχοι για τρία δεκάλεπτο είχαν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά οι Τούρκοι με ένα πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο και ένα επιμέρους 20-10 έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα. Ντουρμάζ και Φίλιπ είχαν από 17 πόντους για την Τόφας. Μούσλι και Σένγκλιν με 13 και 10 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους που βρίσκονται στο 0-2.

H Βίρτους Μπολόνια ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με την Νταρουσάφακα και έφτασε στη νίκη με το τελικό 83-72 με τον Γκέιμπλ να σημειώνει 15 πόντους και το Μίλος Τεόντοσιτς 19 με 14/15 βολές! Καθοριστικός ήταν ο Στέφαν Μάρκοβιτς με επτά πόντους και οχτώ ασίστ. Για την Νταρουσάφακα ο Ντορόν Λαμπ είχε 16 πόντους, ο Τζόναθαν Χάμιλτον οχτώ και δέκα ριμπάουντ και από 13 οι Γκιουλέρ και Κόλσον.