26.3 C

Ταξίδι..”αναψυχής” στη Ρόδο πριν το ντέρμπι

Ακόμη ένα εύκολο απόγευμα για τον Παναθηναϊκό, που πέρασε και από το κατάμεστο κλειστό της Καλλιθέας στη Ρόδο, επικρατώντας του Κολοσσού με 103-69 στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Basket League,πριν από το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στην Euroleague (6/12, 21.00, ΟΑΚΑ).

Αυτή ήταν η έκτη συνεχόμενη 100αρα του "τριφυλλιού" στο φετινό πρωτάθλημα, τρίτη σερί εκτός έδρας και έβδομη σε σύνολο 9 αναμετρήσεων (οι 4 εξ'αυτών εκτός έδρας).

Το παιχνίδι ξεκίνησε κάπως ράθυμα και μουδιασμένα. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά με 4 πόντους (9-5), όμως οι "πράσινοι" πήραν τα ηνία στο σκοράρισμα, τρέχοντας ένα 12-0 που διαμόρφωσε το 9-17. Ο Κρομά, ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών των Ροδιτών, φτάνοντας τους 15 πόντους στην πρώτη περίοδο (2/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές), αλλά ο πλουραλισμός του Παναθηναϊκού υπερτέρησε και έγραψε το 21-32.

Άποντοι για 3:16' στην έναρξη της δεύτερης περιόδου έμειναν οι γηπεδούχοι, μέχρι το καλάθι του Μωραΐτη, που μείωσε σε 24-38.  Ακολούθησε ένα 6-0 από την ομάδα του Πιτίνο, που ανέβασε τη διαφορά στους +20 (24-44, 14:48'). Oι δύο ομάδες οδηγήθηκαν  στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με τον Παναθηναϊκό, προηγούνενο με 33-56 και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζίμερ Φριντέτ

Ο επιθετικός οίστρος των πρωταθλητών Ελλάδος συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, κυρίως μέσα στο ζωγραφιστό, με την ύψιστη τιμή της διαφοράς να φτάνει στο +37 (48-75).

Η τελευταία περίοδος, ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους "πράσινους" να χαλαρώνουν την άμυνά τους και τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη να κάνουν την ύστατη προσπάθεια να σταθούν αξιοπρεπώς στο παρκέ. Οι 100 πόντοι του Παναθηναϊκού, συμπληρώθηκαν δια χειρός Τζόνσον, όπως και το τελικό 103-69, με δύο συναπτά τρίποντα.

BLACK OYT: Ο Λασάνα Κρομά  ήταν εντυπωσιακός στην πρώτη περίοδο, αλλά μετά "σιώπησε", σκοράροντας ξανά περίπου 8 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, από τη γραμμή της φιλανθρωπίας. Παρά ταύτα, ήταν ο πρώτος σκόρερ του Κολοσσού με 22 πόντους και τον Ντάνι Αγκμπελέσε να τον ακολουθεί με 10.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το ματς με 28/36 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 42 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 9 κλεψίματα αλλά και 18 λάθη.