25.4 C
Τετάρτη, 2 Οκτωβρίου, 2024

Γ΄Εθνική (2ος-6η αγων.): Έβαλαν «φωτιά» στη βαθμολογία ΧΒΑ και Αργοναύτης

Στην δεύτερη παράταση κατάφερε να πανηγυρίσει η ΧΒΑ του Ερμή Σχηματαρίου στο τοπικό ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής βάζοντας «φωτά» στα ψηλά του ομίλου. Οι γηπεδούχοι μπορεί να κρατούσαν το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ο Δέδες όμως  7” πριν από την ολοκλήρωση των σαράντα λεπτών έφερε το παιχνίδι στα ίσια (55-55) με τρίποντα «βόμβα». Ο Στεφάνου, από πλευράς γηπεδούχων πέταξε την μπάλα, αστόχησε και οδήγησε το ματς στην παράταση. Ο Ερμής ξεκίνησε το έξτρα πεντάλεπτο χωρίς τον τεχνικό του, Νίκο Οικονόμου ο οποίος αποβλήθηκε από τους διαιτητές με 2η τεχνική ποινή. Όσον αφορά τα λεπτά που κύλησαν η ΧΒΑ με καλάθι του Παπάδη πέρασε μπροστά με 59-57, ο Ερμής ισοφάρισε σε 59-59 με τον Μάριο Σακελλαράκη να αστοχεί σε δίποντο στο 45’. Έτσι χρειάστηκε 2η παράταση προκειμένου να αναδειχτεί νικητής στην αναμέτρηση. Εκεί οι φιλοξενούμενοι  προηγήθηκαν με 59-64 στο 48’ ,ε το σκορ να είναι 59-65, ο Στεφάνου κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο και με 3/3 βολές μείωσε σε 62-65.  Ο Γκοντόπουλος όμως είχε απάντηση αφού με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 62-67. Ο Στεφάνου αυτή τη φορά ευστόχησε από τα 6,75 και ο Σταθόπουλος με δίποντο έφεραν τον αγώνα στα ίσια (67-67) 53” πριν από το τέλος. Ο Δημητριάδης με 2/2 βολές έγραψε το 67-69, σκοράρει και πάλι ο Στεφάνου και να γράψει 70-69 για την ΧΒΑ. Ο Ερμής χρεώθηκε με 5” δευτερόλεπτα στην επαναφορά, ο Σταθόπουλος κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ με τον πάγκο του Ερμή να χρεώνεται και με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία. Ο Σταθόπουλος με 2/2 βολές έγραψε το 72-69 και έτσι η ΧΒΑ να πανηγύρισει μια μεγάλη νίκη με 73-69.

Το αήττητο σερί του Κρόνου έκοψε ο Αργοναύτης, ο οποίος πανηγύρισε το «διπλό» μέσα στον Αγίου Δημητρίου με 66-62. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να βρέθηκαν στο -9 (33-24 20’) και να έχασαν τον Παντελή Καλογεροπουλο, ο οποίος τραυματίστηκε στο πρώτο μισό της αναμέτρησης. Παρόλα αυτά κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πανηγυρίσουν τη νίκη και συνάμα την άνοδο τους στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Οδηγός ήταν ο Γιώργος Τύρλας ο οποίος με τους 7 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και τους  26 συνολικά στο ματς πήρε το σύνολο της Ραφήνας από το… χέρι και του χάρισε τη νίκη. Αξίζει να αναφερθεί ότι οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση χωρίς τον προπονητή τους Γιώργο Γιαννακόπουλο, ο οποίος αποβλήθηκε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και έτσι για το υπόλοιπο του παιχνιδιού, τον Αργοναύτη καθοδήγησε ο βοηθός του Γιάννης Αβραμιδης.

Το πρώτο του «διπλό πανηγύρισε ο ΑΠΑΣ μέσα στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας. Τα Φανάρια μπορεί να βρέθηκαν να ακολουθούν της ΦΕΑ (22-20 στο 10’), όμως γύρισαν την άμυνα σε ζώνη, έβαλαν «στοπ» στα σουτ των γηπεδούχων και με επιμέρους 20-15 στο δεύτερο δεκάλεπτο, πέρασαν μπροστά των γηπεδούχων και από εκεί και έπειτα δεν έχασαν το προβάδισμα μέχρι και το τελικό 79-72. Το σύνολο από την Νάξο πήγε στην κόντρα, κέρδισε τα φάουλ που χρειάστηκε, έγραψε 21 πόντους από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» και έτσι κατέκτησε την πρώτη του νίκη μακριά από το νησί του.

Ο Άρης Θήβας έκαμψε την αντίσταση του ΑΟΚ Χανιά κατέκτησε το θετικό αποτέλεσμα με 86-77 και πήρε ανοδική πορεία στον βαθμολογικό πίνακα του 2ου ομίλου νότου της Γ Εθνικής. Ο Άρης ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 7-2 και 23-11 στο 10′, ενώ στο 15′ έφτασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια απόσταση (34-20). Η ομάδα από τα Χανιά όμως με επιμέρους 14-0 μέσα σε 3 λεπτά μπήκαν ξανά στην διεκδίκηση του ροζ φύλλο, Μάλιστα κατάφεραν να πάρουν και το προβάδισμα με 39-36 αλλά όχι και να το διατηρήσουν. Έτσι το ημίχρονο βρήκε τους δυο διεκδικητές στα… ίσια (41-41). Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο μισό, με το σύνολο του Παπανικολάου να βρίσκει τρόπο να ισορροπεί εκ νέου (54-54 και 63-63 στο 30′). Στο 32′ ο ΑΟΚΧ πήρε το προβάδισμα με 67-65, όμως κάπου εκεί κόλλησε. Έτσι ο Άρης με όπλο της άμυνα έφυγε μπροστά και με επιμέρους 12-2 και πρωταγωνιστές τους εμπείρους Γκιζόγιαννη και Παρδακά διατήρησε τα ηνία και εν τέλει κατέκτησε τη νίκη με 86-77.

Στα ψηλά της βαθμολογίας παρέμεινε η Ένωση Ιλίου, η οποία κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα στη Χίο. Το σύνολο του Τάκη Πανούλια μπορεί να βρέθηκε πίσω στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, όμως μετά την ανάπαυλα, ανέβασε ρυθμό μπήκε πιο συγκεντρωμένο στο παιχνίδι του, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων και έτσι πήρε τη νίκη του ΒΑΟΛ στο +10 (86-78).

Μόλις 40 πόντους κατάφερε να σκοράρει ο Αίαντας Αυλίδας απέναντι τον ΕΦΑΟΖ που έφτασε τους 79. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στο σύνολο από την Αυλίδα και έτσι έφτασαν σε μια εύκολη νίκη, αφήνοντας τον Αίαντα χωρίς θετικό αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα. Αξίζει να αναφερθεί ότι η συγκεκριμένη αναμέτρηση έγινε κεκλεισμένων των θυρών.

Μπορεί το Πέρα να μπήκε δυνατά και να βρέθηκε ακόμα στο +15 μέσα στο Βυζαντινό του Μίλωνα, παρόλα αυτά οι «πράσινοι» κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά και να φέρουν την αναμέτρηση στον πόντο, στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού. Τότε ανέλαβε… δράση ο Γιάννης Τσολάκης και με δυο κρίσιμα καλάθια στα τελευταία λεπτά έδωσε… αέρα και συνάμα τη δεύτερη  νίκη στην ομάδα του με 86-79.