20.4 C
Τετάρτη, 9 Οκτωβρίου, 2024

Από μηχανής… Μπράουν για το Πουέρτο Ρίκο (vids)

Το Πουέρτο Ρίκο έκλεισε μια θέση στους “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας, αφού ήταν αυτό που βγήκε όρθιο από τον “τελικό” του 3ου ομίλου κόντρα στην Τυνησία την οποία νίκησε με 67-64. Το αποτέλεσμα και την πρόκριση σε ένα παιχνίδι που ήταν “κλειστό” σε όλη τη διάρκεια του, έκρινε ένα τρίποντο του Μπράουν στα 5,1''.

Οι νικητές περνούν στη δεύτερη φάση με ρεκόρ 2-1 έχοντας εξ ορισμού μικρές πιθανότητες για κάτι περισσότερο, αφού θα αντιμετωπίσουν Σερβία και Ιταλία. Ακόμη κι έτσι βέβαια η πρόκριση συνιστά μεγάλη επιτυχία.

Το παιχνίδι άρχισε με φανερή τη νευρικότητα των δύο ομάδων. Η Τυνησία προηγήθηκε με 14-11 στο 6ο λεπτό όμως το σκορ δεν άνοιξε και οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίσουν, με το Πουέρτο Ρίκο να παίρνει βραχεία κεφαλή στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-18). Η Τυνησία δεν μπορούσε να βρει λύσεις από μακριά (0/12 τρίποντα στο ημίχρονο), ωστόσο δεν έχασε την επαφή με το σκορ (38-32).

Το Πουέρτο Ρίκο συνέχισε να έχει ένα μικρό προβάδισμα στην τρίτη περίοδο, ωστόσο δεν μπορούσε να ξεφύγει για να αισθανθεί μεγαλύτερη ασφάλεια (42-37 στο 24'). Τρία λεπτά πριν το τέλος της, οι ομάδες ήταν πιασμένες χέρι-χέρι (45-45) ενώ η Τυνησία κατάφερε μετά από αρκετή ώρα να προηγηθεί (50-53). Στο φινάλε της τρίτης περιόδου το 55-52 υπέρ των Αφρικανών, άφηνε ανοιχτό το θέμα της νίκης.

Η Τυνησία μέσα από την άμυνα της και παρά το ισχνό ποσοστό της από την περίμετρο, ήταν μπροστά με 64-59 στο 36' όμως 1:35 πριν το τέλος με τρίποντο του Χουέρτας υπήρξε νέα ισοπαλία στους 64 πόντους. Το Πουέρτο Ρίκο είχε την τελευταία επίθεση και με τρίποντο του Μπράουν στα 5,1'' προηγήθηκε με 67-64 και βγάζοντας την τελευταία άμυνα, κράτησε τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 38-32, 52-55, 67-64.