23.5 C
Τρίτη, 8 Οκτωβρίου, 2024

Νίκησε και ελπίζει η Νέα Ζηλανδία (vid)

Η Νέα Ζηλανδία ήταν αυτή που βγήκε όρθια από την κόντρα των ηττημένων της πρεμιέρας του ομίλου της Εθνικής μας στο Παγκόσμιο Κύπελλο, αφού επιβλήθηκε του Μαυροβουνίου με 93-83. Έτσι διατήρησε ελπίδες πρόκρισης στη δεύτερη φάση της διοργάνωσης, σε αντίθεση με τον αντίπαλο της, που θα περιοριστεί στα παιχνίδια κατάταξης.

Ο Κόρεϊ Ουέμπστερ “υπέγραψε” τη νίκη της Νέας Ζηλανδίας έχοντας 25 πόντους με 6/8 τρίποντα, έξι ριμπάουντ και επτά ασίστ ενώ ο Νίκολα Ιβάνοβιτς από την άλλη πλευρά είχε 18 πόντους, επτά ασίστ αλλά 2/10 τρίποντα.

Ο καλός ρυθμός και τα πολύ υψηλά ποσοστά των πρώτων επιθέσεων (η Νέα Ζηλανδία άρχισε με 5/5 τρίποντα), δημιούργησε ισοπαλία στους 19 πόντους μετά από έξι λεπτά δράσης. Έτσι στο φινάλε της περιόδου, η Νέα Ζηλανδία ήταν μπροστά με 31-26. Μετά το 36-36 του 14ου λεπτού, η Νέα Ζηλανδία με ένα σερί 7-0 ξέφυγε με 43-36, προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (44-53). Δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους μάλιστα, το Μαυροβούνιο υποχρεώθηκε να μείνει χωρίς τον προπονητή του Ζβέζνταν Μίτροβιτς που αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές.

Έστω και χωρίς τον Μίτροβιτς στον πάγκο, το Μαυροβούνιο έπαιζε για την επιβίωση του και δεν παράτησε τα όπλα και στο 30', ήταν στο -1 (65-66) ενώ νωρίτερα είχε βρεθεί πίσω με 11 (48-59). Η προσπάθεια όμως στη διάρκεια της τρίτης περιόδου φάνηκε να μην έχει συνέχεια, αφού η Νέα Ζηλανδία βρήκε ξανά λύσεις στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού και ανέκτησε μια διψήφια διαφορά (76-88 στο 37'), για να κρατήσει την πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 44-53, 65-66, 83-93