19.6 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Νοκ άουτ η Νέων Ανδρών (vids+pics)

Η Εθνική Ελλάδας Νέων Ανδρών γνώρισε τη συντριβή από τη Γερμανία στο Τελ Αβίβ (54-82) και αποκλείστηκε από τα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U20.

Στον πρώτο νοκ άουτ αγώνα του επί ισραηλινού εδάφους, στο «Shalom Zysman Sports Hall», το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων. Έχασε από νωρίς την επαφή με το σκορ, δεν κατάφερε να αντιδράσει απέναντι στα ψυχωμένα «πάντσερ» και πλέον θα παίξει σε αναμετρήσεις κατάταξης για τις θέσεις 9-16, με στόχο την αποφυγή του υποβιβασμού στη Β’ Κατηγορία. Επόμενος αντίπαλος των παικτών του Γιώργου Λιμνιάτη θα είναι ο ηττημένος του Σερβία-Μεγάλη Βρετανία (17/07, 16.00).

Η «γαλανόλευκη» βρέθηκε από νωρίς να κυνηγά στο σκορ. Η άμυνα των Γερμανών δημιούργησε προβλήματα στους Έλληνες παίκτες, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο -17 (6-23). Η Ελλάδα είχε σε αυτήν την πρώτη περίοδο μόλις 2/16 σουτ εντός παιδιάς, με τους αντιπάλους της να μετρούν 8/15. Με πεντάδα με σαφή αμυντικό προσανατολισμό στο παρκέ οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (18-26 στο 14.20’), αλλά οι Γερμανοί είχαν επιβάλει το δικό τους τρόπο παιχνιδιού και το δικό τους ρυθμό, με την απόσταση να αυξάνεται ξανά στους 20π. (32-52 στο 23’) και έως το +24 λίγο πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου (35-59). Η κατάσταση δεν βελτιώθηκε για την ελληνική ομάδα, που βρέθηκε να χάνει ακόμα και με διαφορά 30π. (44-74 στο 34’), πριν από το τελικό -28 (54-82).

Δεκάλεπτα: 6-23, 26-40, 39-63, 54-82.