20.7 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Ήττα στην παράταση για την Μιλάνο

Την ήττα στην παράταση εκτός έδρας γνώρισε η Αρμάνι Μιλάνο με την Μπρέσια να φτάνει στη νίκη με το τελικό 92-86 στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η Μιλάνο, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τον Μάικ Τζέιμς, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και ήταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης. Αυτός που της έδωσε το φιλί της ζωής ήταν ο Τζέιμς Νάναλι, ο οποίος με 2/2 βολές έγραψε το 76-76 με 8’’ για το τέλος της κανονικής περιόδου και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, αφού ο Αμπάς αστόχησε από τα 6μ75. Οι γηπεδούχοι έμειναν όρθιοι στο έξτρα πεντάλεπτο και έφτασαν στη νίκη.

Για τους Μιλανέζους ο Νάναλι σημείωσε 25 πόντους, ο Κουζμίνσκας πρόσθεσε 14 και από 11 είχαν οι Μπρουκς και Τσιντσιαρίνι. Μος και Αμπάς με 28 και 23 πόντους αντίστοιχα ήταν ο πρώτοι σκόρερ των νικητών.

Η Βενέτσια δεν τα κατάφερε χωρίς τον Μάικ Μπράμος και γνώρισε βαριά εκτός έδρας ήττα από την Τριέστε όπως υποδηλώνει και το τελικό 104-85. Με 65% στα σουτ δύο πόντων και κοντά στο 50% από τα 6μ75 ήταν δύσκολο να ηττηθούν οι γηπεδούχοι που είχαν πρώτο σκόρερ τον Ζόραν Ντράγκιτς με 17 πόντους, τους Φερνάντεθ και Πέριτς να προσθέτουν από 13 και τους Ράιτ, Μόσλεϊ, Καβαλιέρο από 12. Ο Γουάτ με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος της Βενέτσια.

Νίκη που θα ηρεμήσει λίγο τα πνεύματα μετά την εντός έδρας βαριά ήττα της περασμένης εβδομάδας σημείωσε η Βίρτους Μπολόνια, η οποία ετοιμάζεται για το Final Four του Basketball Champions League. Επικράτησε εκτός έδρας της Ρέτζιο Εμίλια 89-81 με τον Πιέτρο Αραντόρι κορυφαίο παίκτη με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ και συμπαραστάτη του τον Κέβιν Πάντερ με 18 πόντους και 5 ασίστ.