20.7 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Double double ο Μπράμος, απίστευτη νίκη η Βενέτσια (pics)

Χρειάστηκε η παράταση για να φτάσει η Βενέτσια στη νίκη επί της Καντού με 94-90 σε έναν αγώνα στον οποίο είχε τον πρώτο λόγο στο μεγαλύτερο διάστημα. Βρέθηκε όμως να κυνηγάει στην τελευταία περίοδο, αλλά και στην παράταση για να πάρει τη νίκη με ένα buzzer beater του Ντέι και ένα 8-0 στο τελευταίο λεπτό της παράτασης!

Ο Μάικ Μπράμος ήταν από τους βασικούς συντελεστές της νίκης, αφήνοντας το παρκέ με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μίτσελ Βατ με 18, στους 16 σταμάτησε ο Όστιν Ντέι, στους 14 ο Στέφανο Τόνουτ και 11 πρόσθεσε ο Ντι Τζέι Κένεντι. Τζέφερσον και Γκέινς ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Καντού με 26 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Με τη λήξη της τρίτης περιόδου η Βενέτσια βρισκόταν στο +6 (58-52) με την Καντού να πλησιάζει στον έναν (58-57) και να ισοφαρίζει (61-61, 33') και να φτάσει ως το +7 (68-75, 37'30''). Σχεδόν με τη λήξη ο Γκέινς πήγε στη γραμμή, είχε 1/2 βολές για το 74-77, ο Μπράμος πήρε το ριμπάουντ και ο Όστιν Ντέι με το άκουσμα της κόρνας ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων για το 77-77 και την παράταση. Ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση αυτού του έξτρα πενταλέπτου οι φιλοξενούμενοι ήταν στο +4 (86-90), αλλά στα 60'' που έμειναν οι γηπεδούχοι έκαναν ένα 8-0 και πήραν τη νίκη!

Πιστόια-Τορίνο 78-81

Τριέστε-Ρέτζιο Εμίλια 104-88

Μπρέσια-Βανόλι 86-89

Τρέντο-Πέζαρο 81-76

Βίρτους Μπολόνια-Μπρίντιζι 61-77