18.6 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

«Κατοστάρα» η Μούρθια σε ιστορικό ματς (vids)

Η Μούρθια πέρασε… αέρας από το «WiZink Center», 100-86 την Εστουδιάντες, με το Λούκα Μίτροβιτς να γράφει το όνομά του στα βιβλία της ιστορίας του ισπανικού πρωταθλήματος.

O 26άχρονος φόργουορντ των φιλοξενουμένων διαμόρφωσε με βολή το 33-45, 4.07’ πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, κι αυτός ο πόντος του ήταν ο 2.500.000ός στην ACB, από τις 31 Μαρτίου του 1958 οπότε παίχθηκε το πρώτο παιχνίδι. Στις 20 Απριλίου του 1991 συμπληρώθηκαν 1.000.000 πόντοι, στις 15 Μαρτίου του 2009 ο Σάλβα Γκουαρδία πέτυχε τον 2.000.000ό πόντο και δέκα χρόνια μετά ήρθε ο Σέρβος για να σκοράρει τον 2.500.000ό.

Ο Μίτροβιτς τέλειωσε με 19π. και δέκα ριμπάουντ, «διπλός» με 12π. και έντεκα ριμπάουντ ήταν και ο Όβι Σόκο, ενώ πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Μίλτον Ντόιλ με 20π. Δεν τους έφθανε η ήττα, οι γηπεδούχοι είδαν και τον Αλεσάντρο Τζεντίλε να αποχωρεί τραυματίας από το παρκέ. Από 17π. σκόραραν οι Ουίτινγκτον και Χάκασον και δέκα ριμπάουντ είχε ο Νικ Κάνερ-Μέντλεϊ, αλλά μόλις 2π. με άσχημα ποσοστά ευστοχίας. Ο Φώτης Λαμπρόπουλος έπαιξε για μόλις 2.19’ και δεν έκανε καν προσπάθεια για σουτ.

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε η αναμέτρηση στο «Pazo Provincial Dos Dep. Lugo», με τη Φουενλαμπράδα να επικρατεί με 96-92 της Μπρεογάν, έχοντας ηγέτης επιθετικά τον Ερλ Ρόουλαντ με 20π. και Κριστάν Εγένγκα με 19π. Ο Βολοντιμίρ Γκερούν με 18π. και ο Αλεκσάνταρ Τσβέτκοβιτς με 16π., έξι ριμπάουντ και πέντε ασίστ δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν την τέταρτη διαδοχική ήττα των γηπεδούχων.