20.9 C

Ο Χίγκινς “ξέρανε” την Εφες

Η ΤΣΣΚΑ πήρε το θρίλερ που εξελίχθηκε στην Πόλη με 80-78 επί της Εφες, έφτασε τις 21 νίκες επιβεβαώνοντας την περίοδο φόρμας που διανύει και άφησε του Τούρκους να... αναπολούν μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία τετράδας. Καλύτερη η ομάδα του Ιτούδη στην μεγαύτερη διάρκεια, εξασφάλισε τη νίκη με τον ασυγκράτητο Κόρι Χίγκινς να σκοράρει τους οκτώ τελευταίους πόντους της, μεταξύ αυτών και το νικητήριο καλάθι 1,9'' προ της λήξης.

Η Εφές έκανε δυνατή εκκίνηση και προηγήθηκε με 7-0 και έλεγξε όλο το πρώτο δεκάλεπτο στην λήξη του οποίου ήταν μπροστά με 20-15, έχοντας πιο εύκολο καλάθι, με 8-2 ασίστ.

Η ΤΣΣΚΑ έσφιξε την άμυνά της στην δεύτερη περίοδο, κράτησε πέντε λεπτά με μια βολή την Εφές και έτσι άλλαξε την εικόνα του αγώνα και πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη με 40-35, έχοντας ισοφαρίσει τις ασίστ σε 11-11.

Η ΤΣΣΚΑ έδειξε να καθαρίζει το ματς στην τρίτη περίοδο όταν πήγε στο +11, 51-40, αλλά τα τρίποντα κράτησαν την Εφες που πλησίασε στο 58-61 στο 30'. Το ματς εελίχθηκε σε θρίλερ, αφού παρότι από το 63-63 στο 31'30'', η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε εκ νέου με 9, 63-72 στο 34'15''. Η Εφες ισοφάρισε και πάλι, με τον Σίμον να βάζει δύο βολές στα 5,6'', αλλά μετά το τάιμ άουτ ο Χίγκινς βρήκε διάδρομο, ευστόχησε και έκανε το τελικό 78-80.

MΟΝΟΣ ΤΟΥ: Σε επίπεδο Ευρωλίγκας και ειδικά σε ομάδες με το βάθος της ΤΣΣΚΑ μόνο συνηθισμένο δεν είναι αυτό που έκανε ο Κόρι Χίγκινς. Οχι το ότι σκόραρε 19 πόντους, αλλά το ότι σκόραρε τους οκτώ τελευταίους, σε διάστημα πέντε λεπτών και το νικητήριο καλάθι στην εκπνοή.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΤΣΣΚΑ ήταν πολύ πιο εύστοχη στα δίποντα, με 70,5 έναντι 48,6% και σε συνδυασμό με τις 12/13 βολές έναντι 6/7 της Εφες βρήκε τις λεπτομέρειες που χρειαζόταν για να αποδράσει από ένα τέτοιο ματς.