24.9 C
Τρίτη, 1 Οκτωβρίου, 2024

Με υπογραφή Κώστα Σλούκα η Φενέρ! (pics, vids)

Με απόλυτο ηγέτη τον Κώστα Σλούκα η Φενέρμπαχτσε έκανε την ανατροπή και από το -11 έφτασε στη νίκη επί της Μπαρτσελόνα με 88-82 στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και μαζί στο 22-4, μένοντας αήττητη εντός έδρας. Ο Έλληνας γκαρντ έφτασε σε double double με 22 πόντους και 11 ασίστ και 5/5 τρίποντα. Η Φενέρ επιχείρησε διπλάσια τρίποντα από ότι δίποντα!

Ναι οι Καταλανοί έχασαν με αποβολή τον προπονητή τους στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά αυτό δεν φάνηκε να τους πτοεί στη συνέχεια. Είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, έφτασαν στο +7 (16-23, 9’30’’) με μάλλον απρόσμενο πρωταγωνιστή τον Γιάκα Μπλάζιτς, που μέτρησε 12 πόντους στα πρώτα οχτώ λεπτά του αγώνα, παίζοντας σημαντικό ρόλο και στην άμυνα. Η είσοδος του Κώστα Σλούκα, αλλά κυρίως ο.. οίστρος του Μπόμπι Ντίξον επιθετικά βοήθησαν την Φενέρμπαχτσε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, φτάνοντας ως το 33-30 (17’), πριν ο Μπλάζιτς επιστρέψει για το 35-38 (19’10’’) και το Ντίξον για το 37-38 του εικοσαλέπτου.

Τα προβλήματα αυξήθηκαν για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς όταν ο Γιαν Βέσελι έκανε το 3ο και το 4ο φάουλ το ένα μετά το άλλο και μάλιστα το δεύτερο αντιαθλητικό, δίνοντας το δικαίωμα στους Μπλάζιτς και Κλαβέρ να γράψουν το 37-45 (22'). Το... κερασάκι στην τούρτα μπήκε από Κρις Σίνγκλετον και Κλαβέρ που έστειλαν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +13 (37-50, 23'35'') για την Μπαρτσελόνα. Το πρώτο εύστοχο σουτ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 34'35'' από τον Ντατόμε (40-50), που μαζί με τον Σλούκα ηγήθηκαν της αντεπίθεσης (48-53, 28'10''). Αυτός που ανέλαβε να απαντήσει με δύο συνεχόμενα εύστοχα από τα 6μ75 ήταν ο Πάου Ρίμπας (50-59, 29'10'').

Ανάλογο σκηνικό στήθηκε κι όταν ο Ντατόμε μείωσε και πάλι στους πέντε (56-61, 30'30'') με τον Κούριτς αυτή τη φορά δράστη (56-66, 31'40''). Το αντιαθλητικό του Σεραφέν στον Μαχμούτογλου οδήγησε στο 66-68 (33'30'') με το πρώτο εντός πεδιάς εύστοχο του Βέσελι στο παιχνίδι. Ο Κούριτς απάντησε με... τετράποντο (66-72, 33'40'') και δευτερόλεπτα αργότερα ο Βέσελι έκανε το πέμπτο του φάουλ, ενώ πηγαίνοντας στον πάγκο έδειξε πως έχει και ενοχλήσεις στον αριστερό αστράγαλο. Ο Σλούκας με άχαστος από τα 6μ75 μείωσε (69-72), αλλά αμέσως μετά χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ (69-76). Ο Έλληνας γκαρντ ήταν εκεί και με επτά συνεχόμενους πόντους έγραψε το 79-77 (38'10'') και η 11η ασίστ του οδήγησε στο 84-78 από τον Μαχμούτογλου με 22'' στο ρολόι!

Το πέμπτο φάουλ του Γκουντούριτς σε προσπάθεια του Κρις Σίνγκλετον για τρεις πόντους με 16'' για το τέλος, έδωσε και πάλι ελπίδες στην Μπαρτσελόνα (84-81), που πήγε το παιχνίδι στις βολές. Ο Ντατόμε ευστόχησε και λίγο αργότερα διαμόρφωσε το τελικό 88-82.

ΑΠΟΒΟΛΗ: Ο Σβέτισλαβ Πέσιτς αποβλήθηκε στο πρώτο λεπτό του αγώνα και στην άκρη του πάγκου της Μπαρτσελόνα "μετακόμισε" ο Ρικάρντ Κάσας.

ΧΩΡΙΣ ΧΑΝΓΚΑ: Ο Άνταμ Χάνγκα βρισκόταν στο ρόστερ της Μπαρτσελόνα, αλλά με δεμένο τον αριστερό αντίχειρα και δεν χρησιμοποιήθηκε στην αναμέτρηση.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Η Φενέρμπαχτσε θα δώσει δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι, καθώς υποδέχεται την Μπουντούτσνοστ (19/3) στον πρώτο αγώνα της διπλής εβδομάδας. Η Μπαρτσελόνα θα φιλοξενήσει την Γκραν Κανάρια (19/3). Για τον δεύτερο αγώνα η Φενέρ ταξιδεύει στη Μόσχα και θα αναμετρηθεί με την ΤΣΣΚΑ (21/3) και η Μπαρτσελόνα στην Γερμανία για το παιχνίδι με την Μπάγερν Μονάχου (21/3).

Διαιτητές: ΛαΜόνικα, Ράντοβιτς, Βίλιους

Δεκάλεπτα: 16-23, 37-38, 52-61, 88-82