20.9 C

Ο Λάρκιν και η Εφές ισοπέδωσαν την Μπαρτσελόνα

Η Αναντολού Εφές έκανε πάρτι κόντρα στην Μπαρτσελόνα και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σέιν Λάρκιν πήρε τη νίκη 92-70 και κάλυψε και τη διαφορά της ήττας της στον πρώτο γύρο (80-65).

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε την αναμέτρηση με την Μπαρτσελόνα ο Σέιν Λάρκιν ο οποίος έκανε το δικό του πάρτι απέναντι στους Καταλανούς κι έσπασε τα κοντέρ οδηγώντας την ομάδα του Εργκίν Αταμάν στη νίκη. Πλέον η Εφές έχει ρεκόρ 16-9 και είναι μόνη της στην4η θέση έχοντας πλεονέκτημα και σε πιθανή ισοβαθμία, ενώ η Μπάρτσα είναι 5η με 15-10, χωρίς να κινδυνεύει όμως να βρεθεί χαμηλότερα.

Μετά το πρώτο πεντάλεπτο, η Εφές ήταν ανώτερη και ξέφυγε στο 10' με 24-12. Στο 15' για πρώτη φορά πήρε προβάδισμα 15 πόντων (40-25). Παρ' όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 42-31.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξεφύγουν, αλλά η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς είχε τις απαντήσεις και δεν τους επέτρεψε να τα καταφέρουν. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του "Σινάν Ερντέμ" έγραφε 64-53 κι ελάχιστοι περίμεναν αυτό που θα ακολουθούσε.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν μία πραγματική «αιχμαλωσία» για την Μπαρτσελόνα. Η άμυνα της Εφές δεν άφηνε περιθώρια, την ώρα που ο Λάρκιν σκόραρε με κάθε πιθανό κι απίθανο τρόπο. Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 25 πόντους (90-65), ενώ η κόρνα της λήξης βρήκε θριαμβεύτρια την Εφές με 92-70.

Ο ΑΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΟΣ: Ο Σέιν Λάρκιν ήταν απλά εκπληκτικός. Ο Αμερικανός γκαρντ έσπασε τα κοντέρ με 37 πόντους (6/7 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και αξιολόγηση 43). Σπουδαίος και ο Αντριέν Μοερμάν με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ για τη Μπαρτσελόνα διασώθηκε ο Άνταμ Χάνγκα με 14 πόντους και ο Άντε Τόμιτς με 13.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Την ίδια στιγμή που ο Λάρκιν «γάζωνε» την άμυνα των κυπελλούχων Ισπανίας, εκείνοι δεν μπορούσαν να βάλουν τρίποντο. Οι Καταλανοί πέτυχαν όλα κι όλα 3 σε 13 προσπάθειες και με ποσοστό 13% δεν θα μπορούσαν να ελπίζουν σε κάτι καλύτερο.

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.