22.9 C
Τρίτη, 1 Οκτωβρίου, 2024

Είχε Τζέιμς και… σώθηκε (vids)

H Αρμάνι τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Νταρουσάφακα, κατάφερε ωστόσο να πάρει τη νίκη, επικρατώντας με 90-78 επί των Τούρκων. Σε ένα κλειστό παιχνίδι, στο οποίο οι δύο ομάδες βρέθηκαν πολύ κοντά στο σκορ, η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι βγήκε νικήτρια.

Οι δύο ομάδες μπήκαν εξίσου δυνατά στο παιχνίδι και από νωρίς βρέθηκαν κοντά στο σκορ (7-7, 5'), χωρίς καμία ομάδα να μπορεί να περάσει μπροστά και να διαμορφώσει διαφορά. Με τον Τζέιμς να ηγείται την προσπάθεια των Μιλανέζων, η Αρμάνι έκλεισε το δεκάλεπτο στο +2 (19-17). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε σημαντικά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Νταρουσάφακα συνέχισε να πιέζει και να βρίσκει λύσεις από το τρίποντο. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα κατάφεραν να περάσουν και μπροστά στο σκορ (23-27, 15'), ωστόσο ο Τζέιμς ήταν και πάλι εκεί για να βάλει ξανά την ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι μπροστά (35-32, 19'). Το τελικό 40-36 του ημιχρόνου, διαμόρφωσε ο Μερτ Ακάι με εύστοχο τρίποντο.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο δεύτερο ημίχρονο. Η Αρμάνι πήρε μία διαφορά αρχικά (40-49, 24'), ωστόσο η Νταρουσάφακα απάντησε ισοφαρίζοντας τους Μιλανέζους (54-54, 27') ενώ λίγα λεπτά αργότερα πέρασε και μπροστά στο σκορ (57-61, 30'). Με τη σειρά της η Αρμάνι απάντησε με τρίποντο του Κουζμίνσκας και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 60-61. Η μοίρα του αγώνα έπρεπε να κριθεί στο τέταρτο δεκάλεπτο. O Τζέιμς Νάναλι έβαλα και πάλι μπροστά την Αρμάνι (65-63, 33') και το σερί των γηπεδούχων συνεχίστηκε (69-63, 34'). Έχοντας πλέον δημιουργήσει μία διαφορά ασφαλείας, η Αρμάνι κλείδωσε τη νίκη (86-73, 39') και το τελικό 90-78 διαμόρφωσε ο Ντάγκλας με εύστοχο σουτ δύο πόντων.

Δεκάλεπτα: 19-17, 40-36, 60-61, 90-78

OH MY... JAMES!:

Άλλη μία μεγάλη εμφάνιση από τον Μάικ Τζέιμς, ο οποίος ήταν ηγέτης στη νίκη των Ιταλών απέναντι στη Νταρουσάφακα. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε συνολικά 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ:

Με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ματς πολύ κοντά στο σκορ, το καλύτερο ποσοστό ευστοχίας της Αρμάνι ήταν αρκετό ώστε να δώσει τη νίκη στου Μιλανέζους.