19.9 C

Ουσία ο Παναθηναϊκός, εντυπώσεις ο Άρης

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε... σκούρα για 35 λεπτά απέναντι στον Άρη, αλλά φόρτσαρε στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα με 85-65..

Οι πρωταθλητές Ελλάδας έφτασαν τις 14 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις, καθώς εκκρεμεί ο εκτός έδρας αγώνας με τον Κολοσσό Ρόδου ο οποίος είχε αναβληθεί και παρέμειναν οι μοναδικοί αήττητοι έως τώρα. Στον αντίποδα, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει ρεκόρ 5-10 και βρίσκεται στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Με τον Άντριαν Πέιν στην πεντάδα του ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός και μάλιστα ο Αμερικανός σέντερ στο ντεμπούτο του σκόραρε τους τέσσερις πρώτους πόντους της ομάδας του. Ο Άρης ήταν ανταγωνιστικός στα πρώτα λεπτά του αγώνα, όμως μετά το 12-9 οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν 22-14 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Παρόμοια η εικόνα και στη δεύτερη περίοδο, με τους «πράσινους» να προσπαθούν και να τρέχουν σε κάθε ευκαιρία στον αιφνιδιασμό. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 18 πόντους για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο (47-29, 28'), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 51-34, με τον Αμερικανό τεχνικό να έχει χρησιμοποιήσει και τους δώδεκα παίκτες, με τους δέκα από αυτούς να έχουν σκοράρει.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Γιάννη Καστρίτη έδειξε ότι δεν θα τα παρατούσε και με επιμέρους σκορ 17-5 πλησίασε 56-51 στο 25'. Το ντέρμπι... φούντωσε για τα καλά στο ΟΑΚΑ και οι «κίτρινοι» πλησίασαν ακόμα περισσότερο, καθώς στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 60-59 και από το... πουθενά είχε προκύψει μεγάλη «μάχη».

Ένα 6-0 στο πρώτο τρίλεπτο του τελευταίου κομματιού του αγώνα διαμόρφωσε το 66-59, αλλά ο Νταλό μείωσε από τα 8,5 μέτρα σε 66-62 στο 34'. Ένα καλάθι του Τόμας,  ένα τρίποντο του Παπαπέτρου, ένα από τον Κιλπάτρικ κι άλλο ένα του Καλάθη διαμόρφωσαν το 83-65 στο 37' και πλέον το «τριφύλλι» είχε «καθαρίσει» τον αγώνα. Η κόρνα της λήξης βρήκε νικητές τους «πράσινους» με 85-65, κάνοντας ένα σερί 15-0.

Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ: Ο Νικ Καλάθης μετά από καιρό ήταν ξανά «ζεστός» έξω από τη γραμμή των 6,75μ. Σε 31 λεπτά συμμετοχής σκόραρε 18 πόντους και μοίρασε δέκα ασίστ, έχοντας 4/7 τρίποντα. Διψήφιος και ο Τζέιμς Γκιστ με 12 πόντους, ενώ 11 σημείωσε στο ντεμπούτο του ο Άντριαν Πέιν. Για τους ηττημένους ο Ραμόν Χάρις πέτυχε 11 πόντους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στον τομέα των ριμπάουντ με 38 έναντι 25 των αντιπάλων του. Παράλληλα σούταρε αρκετά καλά στο τρίποντο με 9/21, ενώ είχε και 21/32 δίποντα. Την ίδια στιγμή ο Άρης δεν ήταν το ίδιο εύστοχος, ενώ είχε 15 ασίστ για ισάριθμα λάθη.

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.