21.3 C
Τρίτη, 1 Οκτωβρίου, 2024

Διπλή νίκη για Μιλάνο

Με τον Μάικ Τζέιμς να κρατά την μπαγκέτα και τους Κουζμίνσκας και Μπέρτανς να πετυχαίνουν μεγάλα και κρίσιμα σουτ, το Μιλάνο νίκησε εντός έδρας τη Ζαλγκίρις με 80-70. Επέστρεψε κατ' αυτό τον τρόπο στις νίκες μετά από τρεις σερί ήττες και παράλληλα κάλυψε και τη διαφορά των πέντε πόντων, με την οποια είχε χάσει στο Κάουνας, οπότε θα υπερτερεί σε περίπτωση τελικής ισοβαθμίας της Ζαλγκίρις, που έκανε πέμπτη ήττα στους έξι τελευταίους αγώνες και υποχώρησε.

Το Μιλάνο ξεκίνησε με αποφασιστικότητα και διάθεση να επιστρέψει στις νίκες και κατάφερε στο 7' να χτίσει διψήφια διαφορά (18-8). Μεγάλο όπλο του ήταν τα τρίποντα, που έμπαιναν σωρηδόν στην πρώτη περίοδο, με τον Μπέρτανς να δίνει το σύνθημα και τους Τζέιμς Μίτσοφ να ακολουθούν. Στο 8' το σκορ έγινε 21-10 και η πρώτη περίοδος έληξε με 21-13, καθώς η Ζαλγκίρις ήταν από την άλλη πλευρά άστοχη, ενώ δεν είχε ούτε κάποια σημαντική παρουσία στο επιθετικό ριμπάουντ για να ανανεώνει επιθέσεις της.

Παρ' όλα αυτά η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους κατάφερε να κλείσει την ψαλίδα στην δεύτερη περίοδο, εκμεταλλευόμενη κάποιες προσπάθειες του Ντέιβις στη ρακέτα και κάποια σουτ από τους Ουόλτερς, Μιλάκνις. Την ίδια στιγμή οι παίκτες του Μιλάνου έχασαν το... χέρι τους από την περιφέρεια, έτσι το σκορ στο 16' έγινε 29-26. Όμως η Ζαλγκίρις δεν μπόρεσε να μειώσει περισσότερο, διότι δεν έπαιζε καλά στην επίθεση και ο Τζέιμς από την άλλη πλευρά έδωσε λύσεις στο Μιλάνο, που προηγήθηκε στο ημίχρονο με 34-30.

Το σκηνικό διατηρήθηκε ίδιο και στην τρίτη περίοδο. Οι άμυνες συνέχιζαν να έχουν τον πρώτο λόγο, την ώρα που το Μιλάνο διατηρούσε ένα προβάδισμα 6-7 πόντων, με τους Μπέρτανς και Τζέιμς να είναι πιο συνεπείς επιθετικά. Η Ζαλγκίρις συνέχιζε να είναι άστοχη από την περιφέρεια, παρ' όλα αυτά με τους Ντέιβις και Γιανκούνας να παίζουν καλά μέσα στο καλάθι, κατάφερε να μειώσει 46-45 στο 27'. Σε εκείνο  το σημείο ο Μίτσοφ σκόραρε 4 συνεχόμενους πόντους για το Μιλάνο, που προηγήθηκε με 50-45, ωστόσο η Ζαλγκίρις με ένα τρίποντο του Ουόκαπ κι ένα ακόμα καλάθι του Ντέιβις μείωσε στο τέλος της περιόδου ξανά στο καλάθι (52-50).

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου οι παίκτες της Ζαλγκίρις φάνηκε να βρίσκουν το χέρι τους από την περιφέρεια και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Γκριγκόνις και Ουόλτερς πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 56-54 στο 32'. Όμως μετά το τάιμ άουτ το Μιλάνο αντέδρασε άμεσα και με καταιγισμό τριπόντων (δύο από τον Κουζμίνσκας κι ένα από τον Μπέρτανς) προηγήθηκε ξανά με 63-58 και διατήρησε το πάνω χέρι στο ντέρμπι.

Η Ζαλγκίρις προσπαθούσε με τον Ουόλτερς να κρατηθεί κοντά στο σκορ, αλλά για το Μιλάνο μπήκε ξανά στην εξίσωση ο Τζέιμς, που με πέντε δικούς του πόντους έκανε το σκορ 68-62 στο 36'. Και μετά τη σκυτάλη πήρε ο Κουζμίνσκας, που στο πιο κρίσιμο σημείο σκόραρε πέντε σερί πόντους, ανέβασε τη διαφορά στους 9 πόντους (74-65) στο 38' και "καθάρισε". Η Ζαλγκίρις δεν είχε άλλες απαντήσεις, καθώς μάλιστα ήταν πολύ άστοχη από την περιφέρεια και το Μιλάνο πήρε τη νίκη που τόσο χρειαζόταν. Στο τέλος το ντέρμπι παίχτηκε για τη διαφορά των πέντε πόντων, με την οποία είχε χάσει η Αρμάνι στο Κάουνας και την οποία κατάφερε να καλύψει με τις βολές του Τζέιμς.

O ΑΣΟΣ ΣΤΟ ΜΑΝΙΚΙ: Μπορεί ο Μάικ Τζέιμς να έκανε συνολικά μεγάλη εμφάνιση με 20 πόντους, 9 ασίστ και 4 κλεψίματα, όμως τα μεγάλα σουτ του Κουζμίνσκας στην τελευταία περίοδο ήταν αυτά που "κλείδωσαν" ουσιαστικά τη νίκη του Μιλάνου.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το Μιλάνο σούταρε 13/29 τρίποντα, αντίθετα η Ζαλγκίρις είχε 5/19. Αυτή η διαφορά στην ευστοχία στάθηκε καθοριστική.