19.9 C
Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου, 2024

H Λετονία “βύθισε” ακόμη περισσότερο την Σλοβενία (pics, vid)

Η Λετονία βύθισε ακόμη περισσότερο την πρωταθλήτρια Ευρώπης. Στην Λουμπλιάνα επικράτησε της Σλοβενίας 82-77 στο πλαίσιο της Προκριματικής Φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019. Η Λετονία βρέθηκε στο -17 στον αγώνα της με την Σλοβενία, αλλά το κρεσέντο του Γιάνις Μπλουμς την ξανάβαλε στο παιχνίδι και της έδωσε και το προβάδισμα.

Οι Σλοβένοι έκαναν ένα εντυπωσιακό δεύτερο δεκάλεπτο που σφραγίστηκε με το επιμέρους 24-9 (46-29, 20'). Οι Λετονοί όμως επέστρεψαν, έκαναν ένα 29-16 στο τρίτο δεκάλεπτο και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο τέταρτο. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (70-70). Επτά συνεχόμενοι πόντοι του Μπλουμς έγραψαν το 70-77 (37'34''). Ο ίδιος από τη γραμμή διαμόρφωσε και το 72-79 (38'30''). Με 14'' για το τέλος Τσάντσαρ και Ρέμπετς με 2/2 βολές και τρίποντο μείωσαν στους τρεις (77-80).

Ο Μέγερς ευστόχησε από τη γραμμή (77-82), Χόρβατ και Ρέμπετς αστόχησαν στις δικές τους προσπάθειες και η πρωταθλήτρια Ευρώπης Σλοβενία, γνώρισε την όγδοη ήττα της σε αυτή την προκριματική φάση.