22.7 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

«Βομβάρδισαν» τους Μπακς οι Νικς (vids)

Οι Νιου Γιορκ Νικς επέστρεψαν από το -14 και κέρδισαν στην παράταση με 136-134 τους Μιλγουόκι Μπακς στο «Madison Square Garden».

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν κατάφερε με τους 33π. του, μαζί με δεκαεννέα ριμπάουντ, εφτά ασίστ, τρία κλεψίματα, δύο κοψίματα, αλλά και έξι λάθη, να αποτρέψει την πρώτη ήττα των «ελαφιών» στη Νέα Υόρκη ύστερα από έξι διαδοχικές επιτυχίες. Επιχείρησε το τελευταίο σουτ στην κανονική διάρκεια, αλλά δεν βρήκε στόχο, δεν τα κατάφερε ούτε στα τελευταία καθοριστικά λεπτά του έξτρα πεντάλεπτου, οπότε επίσης ήταν άστοχος.

Οι γηπεδούχοι, που τελείωσαν με 20/34 τρίποντα, ισοφάρισαν σε 124-124 με περιφερειακό σουτ του Εμάνουελ Μούντιεϊ (28π., εφτά ασίστ), ο οποίος ήταν και εκείνος που με βολή διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Ο Μπρουκ Λόπεζ (13π., εννέα ριμπάουντ) είχε εν συνεχεία την ευκαιρία να ισοφαρίσει από τη γραμμή των βολών, 1.2’’ πριν από το φινάλε, αλλά έχασε την πρώτη και η νίκη έμεινε στους Νιου Γιορκ Νικς.

Ο Τιμ Χάρνταγουεϊ Τζ. και ο Ντάμιαν Ντότσον συνεισέφεραν από 21π. και ο Κέβιν Νοξ 26π. για τους νικητές.

Από τους φιλοξενούμενους, με 27π., εφτά ασίστ και πέντε ριμπάουντ τελείωσε ο Έρικ Μπλέντσο και με 22π. ο Μάλκολμ Μπρόγκντον.

Δεν έλειψαν και τα απρόοπτα κατά τη διάρκεια του ματς, με το Μάριο Χεζόνια να περνάει πάνω από τον Έλληνα διεθνή, που είχε πέσει στο παρκέ ύστερα από κάρφωμά του. «Ναι, με πείραξε. Την επόμενη φορά θα τον χτυπήσω στα γεννητικά όργανα», δήλωσε μετά το τέλος του ματς -με πολύ σοβαρό ύφος- ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.