21.5 C
Δευτέρα, 30 Σεπτεμβρίου, 2024

Ο επιμένων Τζέιμς νικά! (vids)

Ο Μάικ Τζέιμς πετούσε όλο το βράδυ... τούβλα. Όμως δεν σταμάτησε να σουτάρει. Και στο τελευταίο λεπτό του αγώνα πήρε όλα τα σουτ. Κι ήταν όλα άστοχα! Εκτός από το τελευταίο. Το τρίποντο που έκανε 3'' πριν από τη λήξη του αγώνα και χάρισε τη νίκη στο Μιλάνο επί της Εφές με 81-80! Μια νίκη που είναι η τέταρτη για το Μιλάνο στα πρώτα πέντε παιχνίδια της Ευρωλίγκας. Η Εφές επέστρεψε από διψήφιες διαφορές εις βάρος της, αγκάλιασε τη νίκη, αλλά ο Μίτσιτς έχασε δύο πολύ κρίσιμες βολές 18'' πριν από τη λήξη.

Μετά τα πρώτα λεπτά το Μιλάνο πήρε ένα προβάδισμα, το οποίο, με ένα ξέσπασμα μεταξύ του 9' και του 12' έφτασε τους 15 πόντους. Το 22-17 έγινε 36-21 με σερί 14-4, στο οποίο πρωταγωνίστησαν οι Μίτσοφ και Γκουντάιτις, ωστόσο η Εφές γρήγορα μάζεψε τη διαφορά.

Με καλή άμυνα και τον Μίτσιτς να είναι πολύ ενεργητικός μείωσε 36-33 στο 17', ωστόσο το Μιλάνο βρήκε τον τρόπο να προηγηθεί στο ημίχρονο με μια διαφορά 8 πόντων (43-35). Κι όλα αυτά απόντος του Νέντοβιτς και παρά το ότι ο Μάικ Τζέιμς ήταν ωσεί παρών στο γήπεδο, όντας πολύ άστοχος σε όσες προσπάθειες έπαιρνε.

Στην τρίτη περίοδο το Μιλάνο προσπάθησε να ξεφύγει ξανά, καθώς ο Γκουντάιτις έκανε σπουδαία δουλειά κάτω από τα καλάθια και ο Τζέιμς προσπάθησε να αφυπνιστεί. Προηγήθηκε με 49-39 στο 23', αλλά η Εφές με τον Μερμάν να δίνει πολλές λύσεις και να αναδεικνύεται σε βασικό σημείο αναφοράς στην επίθεση, μείωσε ξανά σε 52-47 στο 25'. Όμως στα τελευταία 2,5 λεπτά της περιόδου το Μιλάνο έκανε ένα εντυπωσιακό σερί 12-2, με καλή άμυνα και τους Μίτσοφ, Τζέιμς να βάζουν μεγάλα σουτ. Έτσι το ρευστό 56-52 έγινε 68-54 περίπου εν ριπή οφθαλμού.

Η Εφές, ωστόσο, δεν είχε πει την τελευταία λέξη της. Όσο γρήγορα έχασε την επαφή της με το σκορ, άλλο τόσο γρήγορα την ξαναβρήκε. Χρειάστηκε μόλις 3 λεπτά στην τελευταία περίοδο για να μειώσει ξανά σε 71-65, με τους Μίτσιτς, Λάρκιν να δίνουν πολύτιμες βοήθειες στον εξαιρετικό Μερμάν. Και καθώς το Μιλάνο έχανε το ένα τρίποντο μετά το άλλο, πλησίασε στο καλάθι 3,5 λεπτά πριν από το τέλος (76-74) με ένα καλάθι του Ντάνστον και στο 38' πέρασε μπροστά με 78-76 με τέσσερις συνεχόμενες βολές του Πλάις.

Το Μιλάνο είχε κάνει το 76-69 στο 35', όμως για περίπου 4 λεπτά έμεινε άποντο, κάτι που η Εφές εκμεταλλεύτηκε για να κάνει το 9-0, με το οποίο πέρασε μπροστά.

Ο Τζέιμς ισοφάρισε προσωρινά 78-78, αλλά στη συνέχεια έχασε ένα ακόμα τρίποντο, με αποτέλεσμα ο Μπομπουά να κάνει το 80-78 υπέρ της Εφές 34'' πριν από το τέλος. Ο Τζέιμς πάλι προσπάθησε να απαντήσει με ένα ακόμα... τούβλο, ωστόσο η Εφές δεν το εκμεταλλεύτηκε, διότι ο Μίτσιτς αστόχησε σε δύο βολές 18'' πριν από το φινάλε. Και ο Τζέιμς τον τιμώρησε αυτόν και όλη την Εφές. Το τελευταίο τρίποντο που σούταρε ήταν εύστοχο και χάρισε στο Μιλάνο τη νίκη!

O ΕΠΙΜΕΝΩΝ: Πριν σηκωθεί για το τελευταίο σουτ του αγώνα ο Μάικ Τζέιμς είχε 3/19 σουτ! 2/10 δίποντα και 1/9 τρίποντα. Αυτό όμως δεν τον πτόησε. Και καθώς πήγε στο Μιλάνο για να γίνει ο ηγέτης αυτής της ομάδας, πήρε και το τελευταίο σουτ. Και το έβαλε. Δείχνοντας ποια είναι η διαφορά του καλού από τον μεγάλο παίκτη.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το Μιλάνο σούταρε 37 δίποντα και 34 τρίποντα, αντίθετα η Εφές σούταρε 50 δίποντα και 17 τρίποντα. Το Μιλάνο επέλεξε να χτυπήσει από την περιφέρεια και η Εφές κοντά στο καλάθι.