20.5 C

Υπερασπίστηκε το κατάμεστο σπίτι του ο Ήφαιστος (pics)

Ο Ήφαιστος Λήμνου επέστρεψε στο σπίτι του, σε ένα κατάμεστο για μία ακόμη φορά γήπεδο και μαζί επέστρεψε και στις νίκες. Επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου 82-76 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Basket League.

Ένα μικρό ξέσπασμα του Ηφαίστου μετά το πρώτο πεντάλεπτο που μετέτρεψε το 9-8 (5’10’’) σε 16-8 (6’25’’) μετά και από μια τεχνική ποινή που δέχθηκε ο προπονητής των φιλοξενούμενων, Νίκος Βετούλας, έδωσε ουσιαστικά τον τόνο και βοήθησε τους γηπεδούχους να πάρουν μια πρώτη φορά, αντιδρώντας για μία ακόμη φορά με το 16-13 (7’10’’) να γίνεται 23-13 (10’).

Η διαφορά αυτή «συνόδευσε» τις δύο ομάδες και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Σωτήρη Μανωλόπουλο να βλέπει τους παίκτες του να...  απομακρύνονται ακόμη περισσότερο (58-42, 24'50''). O Κολοσσός Ρόδου μείωσε (68-59, 32'10''), αλλά ο Ήφαιστος και πάλι είχε τις απαντήσεις και με το τρίποντο του Σμιθ έφτασε και στο +15 (76-61, 35'10'').

Oι Ροδίτες δεν σταμάτησαν να προσπαθούν και το 80-68 (39'20''), έγινε 80-74 με μισό λεπτό να απομένει και τον Ντιγκς πρωταγωνιστή είτε σκοράροντας, είτε με τα κλεψίματα στην πίεση. Στα 16'' όμως, πήρε μια μάλλον βιαστική απόφαση για σουτ από τα 6μ75 και η αυλαία έπεσε με το τελικό 82-76.

ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ: Μπρέιζελτον, Σμιθ και Γκότσερ έκλεψαν την παράσταση επιθετικά για τον Ήφαιστο, αλλά να σταθούμε μια φορά και σε αυτούς που κάνουν την... βρώμικη δουλειά. Έβανς και Ουίγγινς έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στη νίκη της ομάδας της Λήμνου μαζεύοντας αντίστοιχα 10 και 11 ριμπάουντ αντίστοιχα.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ήφαιστος νίκησε και καθοριστικός παράγοντας της νίκης του ήταν η απόλυτη κυριαρχία του στα ριμπάουντ. Μάζεψε 17 περισσότερα από τον Κολοσσό με τον τελικό απολογισμό να είναι 52-35.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Ψαριανός,Κάρδαρης

Δεκάλεπτα: 23-13, 44-34, 66-52, 82-76