20 C
Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Νίκη χωρίς άγχος για την Νεανίδων απέναντι στη Βουλγαρία (pics)

H Εθνική Νεανίδων πήρε τη νίκη που ήθελε απέναντι στην Βουλγαρία με 80-68 στον τελευταίο αγώνα των ομίλων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 B' Κατηγορίας και περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα Λιθουανία-Ισραήλ για να εξασφαλίσει τη θέση της στους προημιτελικούς. Αν προκριθεί θα αντιμετωπίσει μεθαύριο (10/8) στις 14.30 στην Φινλανδία για μια θέση στους ημιτελικούς. Η Φινλανδία είναι πρώτη και αήττητη στον Α' Όμιλο.

Η ελληνική ομάδα προσπάθησε από την αρχή να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στα συν ήταν η παρουσία της Ισμήνης Πράπα που έδινε μία ακόμη λύση με την επιστροφή της (είχε υποστεί διάστρεμμα στον αγώνα με τη Λιθουανία), ενώ επιθετικά Κούκη και Κριμίλη ήταν αυτές που έκαναν ένα βήμα μπροστά.

Στο πρώτο δίλεπτο ο ηλεκτρονικός πίνακας έγραφε 13-0 με την Σίνθια Εζέτσα να... συνδράμει και η Εθνική Νεανίδων έφτασε στο +16 με την Γασπαράτου (20-4, 4’33’’), στο +20 (27-7, 7’) με ένα τρίποντο της Κριμίλη. Η Βουλγαρία είχε το δικό της καλό διάστημα στο τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου, καταφέρνοντας με ένα 10-0 να διαμορφώσει το 27-17 (10’).

Το ίδιο σκηνικό στήθηκε και στην δεύτερη περίοδο με την Γιάννη Γερεουδάκη να βλέπει τις παίκτριές του να στέλνουν τη διαφορά στο +19 (40-21, 13’27’’) και να πέφτει τρία λεπτά αργότερα σε μονοψήφιο αριθμό (42-33, 16’). Η Κούκη ανέβασε το δείκτη στο +13 (46-33) με το ημίχρονο να κλείνει 52-41.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο. Ένα επιμέρους 14-6, διαμόρφωσε το 66-47 (26’), παίρνοντας έτσι και πάλι ένα σημαντικό προβάδισμα. Για μία ακόμη φορά η Βουλγαρία μείωσε (68-57, 31'20''). Πράπα, Κριμίλη και Κούκη ήταν εκεί για το +16 (76-60, 35'), βρίσκοντας λύσεις και απέναντι στη ζώνη, ως το τελικό 80-68.

Διαιτητές: Εμλέκ (Τουρκία), Μαξούνι (Κόσοβο), Φαμίνα (Λευκορωσία)

Δεκάλεπτα: 27-17, 52-41, 68-54, 80-68