21.3 C

Η Άλμπα άλωσε το Μόναχο κι έβαλε «φωτιά» στους τελικούς (vids)

Η Άλμπα Βερολίνου νίκησε 106-95 στην παράταση (κ.α. 87-87) την Μπάγερν μέσα στο Μόναχο κι έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών του γερμανικού πρωταθλήματος.

Παρά το γεγονός ότι έχει πολύ μικρότερο μπάτζετ από την αντίπαλό της, η ομάδα του Αΐτο Γκαρσία Ρενέσες είναι με διαφορά το πιο καλοδουλεμένο σύνολο κι αυτό φάνηκε.

Στο πρώτο ημίχρονο η Άλμπα ήταν σαφώς ανώτερη από τους αντιπάλους της και ξέφυγε (46-38).

Ωστόσο στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση (87-87), μετά από άστοχο σουτ του Λούτσιτς της Μπάγερν στην εκπνοή.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έστησαν ένα... πάρτι το οποίο δεν είχε τέλος και το τελικό 106-95 μαρτυρά την εικόνα του αγώνα σε αυτό το κομμάτι του.

Ο Μάριους Γκριγκόνις με τριάντα πόντους ήταν απολαυστικός για τους θριαμβευτές, ενώ 19 πρόσθεσε ο Μπάτερφιλντ και 14 ο Σαϊμπού.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τζέντοβιτς με 18.

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα του αγώνα ΕΔΩ.