21.3 C

Πήρε το «θρίλερ» η Μονακό

Η Μονακό νίκησε 99-97 την Ορτέζ κι έκανε το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών των πλέι οφ του γαλλικού πρωταθλήματος.

Η φιναλίστ του Basketball Champions League τα βρήκε... σκούρα απέναντι στην ομάδα από το Πο που λίγο έλειψε να κάνει το «μπρέικ», παρά το γεγονός ότι ήταν όγδοη στην κανονική περίοδο και το συγκρότημα του Ζβέζνταν Μίτροβιτς πρώτο.

Ο αγώνας είχε συγκλονιστική εξέλιξη και κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, με τους γηπεδούχους να είναι αρκετά ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών και να παίρνουν το προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά.

Ο Λακόμπ με 22 πόντους ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές, ενώ ο Αμάρι Σι πρόσθεσε 16 και την βολή που διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Για τους ηττημένους ο Οκόμπο σταμάτησε στους 44 (!) πόντους, αλλά το τελευταίο σουτ της νίκης ήταν άστοχο από τον Ντόου.

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.