21.3 C

Β’ Εθνική (Βορράς): Φινάλε με θρίαμβο για Στρατώνι-Μαχητές

Το Στρατώνι και οι Μαχητές Πειραματικού Πεύκων ολοκλήρωσαν εμφατικά την φετινή σεζόν στη Β' Εθνική, υποτάσσοντας Ελίμεια και Αγρίνιο αντίστοιχα και χαμογελώντας στην τελευταίας αγωνιστική.

Με ιδανικό τρόπο τελείωσε η χρονιά για το Στρατώνι, το οποίο δεν είχε κανένα πρόβλημα στο να επιβληθεί της Ελίμειας με 79-61. Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό μόνο για ένα ημίχρονο ουσιαστικά, με τους παίκτες του Γιάννη Χατζούλη να προηγούνται τότε με 37-36, αλλά αντλώντας εν συνεχεία δύναμη από την άμυνά τους, που επέτρεψε μόλις επτά πόντους στην αντίπερα όχθη για την τρίτη περίοδο, ξέφυγαν κι έφτασαν στο +20 (63-43), για να κλείσουν το ματς στο +18 και να ολοκληρώσουν με νίκη μία αγωνιστική περίοδο, που ούτως ή άλλως περιείχε μεγάλα αποτελέσματα για αυτούς.

Σαφώς ανώτεροι ήταν και οι Μαχητές Δόξας Πεύκων, φτάνοντας στη 14η νίκη τους στους 28 αγώνες που έδωσαν, με 65-53 απέναντι στο Αγρίνιο. Η διαφορά «χτίστηκε» και στην περίπτωση αυτή από την άμυνα των γηπεδούχων, η οποία μόλις στο ημίχρονο είχε δεχθεί 27 πόντους, για να πάρει μία απόσταση 12 πόντων από τους Αιτωλοακαρνανούς (39-27). Από τότε, δεν κοίταξαν ξανά πίσω τους και το ροζ φύλλο αγώνα ήρθε άνετα.