25.5 C
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

Ο Σβέντ πήρε το όπλο του και ο Γκιλ το δικό του !

Σβέντ (27π.) και Γκίλ (22π.) έκαναν τρομερά πράγματα και η Χίμκι πέτυχε μεγάλη νίκη (79-73) επί της ΤΣΣΚΑ μειώνοντας τη σειρά σε 2-1 και μεθαύριο το βράδυ θα ψάξει για ένα μικρό θαύμα (ισοφάριση). Ηδη όμως το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχει σταθεί εξαιρετικά απέναντι στη ρωσική αρκούδα και έχει κερδίσει τις εντυπώσεις.

Η Χίμκι είχε δείξει τα...δόντια της και εκτός έδρας, όπου έχασε δύο παιχνίδια στις λεπτομέρειες και με πολλά παράπονα από τη διαιτησία και τώρα κατάφερε να πάρει μια νίκη βάζοντας περισσότερη πίεση στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη που θέλει να τελειώσει τη σειρά την Παρασκευή και να σφραγίσει το εισιτήριο για το Βελιγράδι.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν και πάλι τις δύο σημαντικές απουσίες των Χάινς και Ντε Κολό που δεν θα παίξουν καθόλου στη σειρά, ενώ αυτή τη φορά η Χίμκι ήταν πλήρης αν και ο Γκίλ θυμίζουμε παίζει με οστικό οίδημα. Παρ' όλα αυτά ήταν εξαιρετικός και συμπλήρωσε επάξια τον Σβέντ καθώς οι δύο μαζί πέτυχαν τους 49 από τους 79 πόντους της ομάδας τους. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας γνώριζε πριν καν αρχίσει η σειρά ότι θα πάρει ελάχιστα από τους Ρώσους παίκτες του σε αυτά τα παιχνίδια καθώς έχουν ψυχολογικό θέμα κόντρα στην ΤΣΣΚΑ, πλίν του Σβέντ που είναι ηγετική προσωπικότητα.  Ομως και οι ξένοι στάθηκαν στο ύψος τους καθώς τόσο ο Ρόμπινσον όσο και ο Χάνεικατ έδωσαν λύσεις. Μάλιστα στο πιο κρίσιμο σημείο εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν (65-65 στο 35') ήρθε καταιγισμός από τρίποντα (2 ο Γκίλ και 1 ο Χάνεϊκατ) με αποτέλεσμα με αυτό το 9-0 η διαφορά να πάει στο 74-65 μέσα σε ένα λεπτό και όλα τελείωσαν.

Από την ΤΣΣΚΑ , ο Χίγκινς ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του σε πόντους (26, από τις 22/12/17 κόντρα και πάλι στη Χίμκι), ενώ έκανε νέο ρεκόρ στο index rating με 35 βαθμούς (είχε 31 από εκείνο το ματς του Δεκεμβρίου). Ο Χάντερ είχε 16 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Ροντρίγκεθ 15 και 8 ασίστ.

Τα Δεκάλεπτα: 17-15, 44-42, 60-57, 79-73

Ανθρωπος του αγώνα:  Ο Σβεντ ήταν εκπληκτικός με 27 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 1 λάθος σε 30 λεπτά τραβώντας όλη την ομάδα, αλλά και  ο Γκιλ (22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος σε 30:36) διεκδίκησε επάξια τον τίτλο.

Με τη γλώσσα των αριθμών: Αν και έχασε τη μάχη των ριμπάουντ (30 έναντι 39) η Χίμκι είχε περισσότερες ασίστ (13 έναντι 10) και κλεψίματα (10 έναντι 6) αλλά και λιγότερα λάθη (13 έναντι 16).