19.1 C
Τρίτη, 1 Οκτωβρίου, 2024

Ωραίος και μοιραίος (vids)

Ο Κέρτις Τζέρελς πήγε να γυρίσει μόνος του ένα παιχνίδι που στο 35' έμοιαζε χαμένο για το Μιλάνο, όμως 17'' πριν από το φινάλε έκανε ένα λάθος, που αποδείχθηκε ολέθριο για την ομάδα του και επέτρεψε στη Βαλένθια να κερδίσει με 93-89. Ήταν ένα παιχνίδι χωρίς κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν διεκδικούν τίποτα πλέον στην Ευρωλίγκα κι ίσως γι' αυτό σούταραν αμφότερες με ποσοστό 50% στα τρίποντα!

Μετά από ένα ισορροπημένο και μάλλον νωθρό πρώτο πεντάλεπτο το Μιλάνο έδειξε μια τάση να ξεφύγει όταν πέρασε στον αγώνα ο Γκουντάιτις και του έδωσε οντότητα μέσα και στις δύο ρακέτες. Ειδικά στην επίθεση, όπου τελείωσε φάσεις και μαζί με τους Τσιντσαρίνι και Κουζμίνσκας δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην άμυνα της Βαλένθια επιτρέποντας στην ομάδα τους να προηγηθεί με 20-11 στο 7'. Όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν όταν ο Βιδορέτα πέρασε στον αγώνα τον Πλάις. Ο Γερμανός περιόρισε τη δράση του Γκουντάιτις, το Μιλάνο έχασε το σημείο αναφοράς του μέσα στο ζωγραφιστό και η Βαλένθια κατάφερε να μαζέψει κάπως τη διαφορά πριν ο Τζέρελς με δύο βολές κάνει το 23-17 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο τα τρίποντα, που ήταν το αδύνατο σημείο των φιλοξενουμένων στα πρώτα δέκα λεπτά, άρχισαν να μπαίνουν. Ο Βαν Ρόσομ έβαλε τρία, ο Γκριν βοήθησε κι αυτός, η Βαλένθια ξεκόλλησε επιθετικά και στο 15' ισοφάρισε 32-32. Την ίδια ώρα το Μιλάνο προσπαθούσε με τα σουτ του Μπέρτανς και τη βοήθεια που προσέφερε ο Μ'Μπαγέ να διατηρήσει τη διαφορά, όμως δεν μπορούσε να χτυπήσει μέσα στο καλάθι όπως έκανε στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ δεν ήταν ούτε ιδιαίτερα εύστοχο από την περιφέρεια. Η Βαλένθια πέρασε μπροστά με 37-36 στο 17', αλλά το Μιλάνο αντέδρασε άμεσα, καθώς ο Μίτσοφ ανέλαβε περισσότερες πρωτοβουλίες στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα προηγούμενο με 43-40.

Ο Μίτσοφ πέτυχε ένα τρίποντο και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με το οποίο το Μιλάνο προηγήθηκε με 46-40, αλλά μετά κόλλησε επιθετικά. Η Βαλένθια ακουμπώντας την μπάλα με επιτυχία στον Ντούμπλιεβιτς αρχικά και ανεβάζοντας ταχύτητα στη συνέχεια έτρεξε ένα σερί 14-2 στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου και πήρε προβάδισμα 6 πόντων (54-48). Αλλά ο Μίτσοφ ήταν και πάλι εκεί. Το χέρι του ήταν "καυτό" και τα τρίποντά του ήταν αυτά που αποκατέστησαν το προβάδισμα του Μιλάνου μετά από μόλις τρία λεπτά (62-59 στο 28'). Τρίποντα όμως έβαζε και η Βαλένθια, καθώς η αλήθεια είναι πως στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες και των δύο ομάδων βρήκαν το χέρι τους και ειδικά η τρίτη περίοδος εξελίχθηκε σε... διαγωνισμό έξω από τα 6,75μ.! Ντόρνεκαμπ και Σαν Εμετέριο επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν ξανά, ενώ ο Γκριν με ένα ακόμα τρίποντο στην εκπνοή έβαλε την Βαλένθια μπροστά στο σκορ στο 30' (68-65).

O Γκριν έδειξε πως είχε πάρει φόρα και με δικό του... τετράποντο η Βαλένθια προηγήθηκε με 74-67 στο 31' δείχνοντας διάθεση να ξεφύγει, καθώς το Μιλάνο έμοιαζε να τα περιμένει όλα από τον Μίτσοφ. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγαλύτερο πλουραλισμό στην επίθεση, καθώς ο Πλάις βοηθούσε πολύ μέσα στο καλάθι δίνοντας την απαραίτητη ισορροπία, και κάπως έτσι προηγήθηκαν με 81-72 στο 34' παίρνοντας μια σημαντική διαφορά, έτσι όπως εξελισσόταν ο αγώνας. Μια διαφορά που μεγάλωσε κι άλλο κι έφτασε του 11 πόντους στο 35' (85-74), καθώς η άμυνα της Βαλένθια ήταν καλή κι ο Γκριν "ζεστός" επιθετικά, ωστόσο το Μιλάνο δεν το έβαλε κάτω.

Για πάνω από δύο λεπτά δεν δέχθηκε πόντο κλείνοντας καλά τη ρακέτα του, ο Τζέρελς πήρε φωτιά έξω από τα 6,75μ. πετυχαίνοντας τρία διαδοχικά τρίποντα και στο 38' είχαμε και πάλι παιχνίδι, δεδομένου ότι το Μιλάνο είχε μειώσει 87-84. Ο Αμπάλδε φάνηκε να δίνει βαθιά ανάσα στη Βαλένθια ευστοχώντας σε τρίποντο αμέσως μετά, αλλά ο Μίτσοφ απάντησε με ένα ακόμα και καθώς η Βαλένθια έκανε κακή επίθεση στη συνέχεια, ο Γκουντάιτις 41'' πριν από τη λήξη μείωσε στον πόντο (90-89). To Μιλάνο απέκτησε χρυσή ευκαιρία να γυρίσει... τούμπα το παιχνίδι όταν ο Τζέρελς έκλεψε την μπάλα 28'' πριν από το τέλος, αλλά αμέσως μετά ο ίδιος έκανε αβίαστο λάθος χάνοντας την μπάλα μέσα από τα χέρια του! Η Βαλένθια έμεινε ζωντανή, καθώς ο Αμπάλδε έβαλε μία βολή, ο Ντόρνεκαμπ πήρε επιθετικό ριμπάουντ, μετά τη δεύτερη άστοχη βολή του συμπαίκτη του, ο οποίος κέρδισε ένα ακόμα φάουλ μετά, έβαλε και τις δύο βολές και η ισπανική ομάδα "κλείδωσε" τη νίκη γοήτρου.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ: Ο Κέρτις Τζέρελς ήταν ο μοιραίος για το Μιλάνο, αλλά και η Βαλένθια για να φτάσει στη νίκη χρειάστηκε τη βοήθεια του δικού της βαρέως πυροβολικού. Ο Έρικ Γκριν ήταν καθοριστικός, όχι μόνο επειδή ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 18 πόντους, αλλά και διότι πρωταγωνίστησε στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου, όταν η Βαλένθια ξέφυγε με διψήφια διαφορά και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα τρίποντα έπεφταν βροχή στο Μιλάνο. Η Αρμάνι σούταρε 14/29 και η Βαλένθια 12/25, αμφότερες δηλαδή με ποσοστό σχεδόν 50%! Δεν το λες και συνηθισμένο...