32.1 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Το πήρε… πάνω του ο Λίλαρντ (vids)

Νικηφόρο σερί τριών νικών συμπλήρωσαν οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς, κερδίζοντας με 106-104 τους Φοίνιξ Σανς στην «Talking Stick Resort Arena».

Ο Νταμιάν Λίλαρντ είχε 19π. στην τέταρτη περίοδο, συμπεριλαμβανομένου του λέι απ που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Τελείωσε με συνολικά 40π., 10 ριμπάουντ, πέντε ασίστ κι ένα κλέψιμο, ενώ ο ίδιος ήταν εκείνος που ισοφάρισε, σε 104-104, μισό λεπτό πριν από τη λήξη. Από τους «ήλιους», ο Τρόι Ντάνιελς (11π., δύο ριμπάουντ) πήρε το τελευταίο σουτ, αλλά δεν μπόρεσε να ευστοχήσει στο τρίποντο που εκτέλεσε.

Άλλους 21π. είχε ο Σι Τζέι Μακ Κόλουμ και 14π. με 13 ριμπάουντ, δύο ασίστ, ισάριθμα κοψίματα κι ένα κλέψιμο ο Γιουσούφ Νούρκιτς. Οι γηπεδούχοι, που υπέστησαν την όγδοη διαδοχική ήττα τους, είχαν πρώτο σκόρερ τον Ντέβιν Μπούκερ με 30π., μαζί με εννέα ριμπάουντ, τρεις ασίστ και δύο κοψίματα, άλλους 19π. σκόραρε ο Τι Τζέι Ουόρεν και με double double τελείωσαν οι Άλεξ Λεν (11π., 13 ριμπάουντ) και Έλφριντ Πέιτον (13π., 11 ασίστ).