27.6 C
Πέμπτη, 10 Οκτωβρίου, 2024

«Ζωντανοί» στη δεύτερη παράταση οι Πέλικανς (vids)

Οι Νιου Ορλίνς Πέλικανς αναδείχθηκαν νικητές στο «θρίλερ» του «Barclays Center», κερδίζοντας με 138-128 τους Μπρούκλιν Νετς στη δεύτερη παράταση.

Ο Άλεν Κραμπ με τρίποντο ισοφάρισε σε 116-116 στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του ματς, με τον Άντονι Ντέιβις εν συνεχεία να αστοχεί σε τζαμπ σουτ. Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Τζο Χάρις έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, αλλά ο Σπένσερ Ντινουίντι διαμόρφωσε το 124-124, για να οδηγηθούμε σε δεύτερη παράταση, καθώς ο Ντε Μαρ Κάρολ δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την προσπάθειά του αμέσως μετά, ύστερα από κόψιμο του Ραζόν Ρόντο. Εν τέλει, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις κι έφθασαν στη νίκη, με τον Ντέιβις να τελειώνει με 44π., 17 ριμπάουντ, έξι κλεψίματα, τρία κοψίματα και δύο ασίστ, το Ρόντο να κάνει triple double με 25π., 10 ριμπάουντ και 12 ασίστ, τον Τζρου Χόλιντεϊ να έχει 22π. και το Νίκολα Μίροτιτς 21π. με 16 ριμπάουντ. Από τους Νεοϋορκέζους, ο Κραμπ «σταμάτησε» στους 28π., ο Ντινουίντι στους 24π. με δέκα ασίστ και 21π. με εννέα ριμπάουντ και πέντε ασίστ συνείσφερε ο Ντ’ Άντζελο Ράσελ. «Διπλός» ήταν ο Τζο Χάρις, με 12π. και 10 ριμπάουντ.